Smeg SCB92PN8 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SCB92PN8 (58 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg SCB92PN8 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/58

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1General safety instructions4
1.2Manufacturer liability8
1.3Appliance purpose9
1.4Identification plate9
1.5This user manual9
1.6 Disposal9
1.7How to read the user manual10
1.8To save energy11
2 Description12
2.1General Description12
2.2Cooking hob14
2.3Control panel14
2.4Other parts15
2.5Available accessories16
3 Use19
3.1To save energy21
3.2Using the accessories21
3.3Using the hob22
3.4Using the storage compartment23
3.5Using the ovens24
3.6Programmer clock28
4Cleaning and maintenance34
4.1Cleaning the surfaces34
4.2Cleaning the hob35
4.3Cleaning the door36
4.4Cleaning the oven cavities38
4.5Vapor Clean (on some models only)40
4.6Pyrolytic (on some models only)41
4.7Extraordinary maintenance43
5 Installation45
5.1Gas connection45
5.2Adaptation to different types of gas48
5.3 Positioning53
5.4Electrical connection58
5.5Instructions for the installer60
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SCB92PN8 |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 900 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 915 mm |
| Grill: | Ja |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal automatiska program: | 10 |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 72 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 72 l |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Extra stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Manöverplats: | Framsida |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 3500 W |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 107 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Ugnström: | - W |
| Typ av ytskikt: | Rostfritt stål |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Ugn 2, effekt: | 2000 W |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SCB92PN8 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026