Smeg SF64M3TVX Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF64M3TVX (34 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 31 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF64M3TVX eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Contents
37
EN
1 Instructions38
1.1General safety instructions38
1.2Appliance purpose41
1.3Manufacturer’s liability41
1.4This user manual42
1.5Identification plate42
1.6 Disposal42
1.7How to read the user manual43
2 Description44
2.1General Description44
2.2Control panel45
2.3Other parts46
2.4Available accessories46
3 Use48
3.1 Instructions48
3.2First use48
3.3Using the accessories49
3.4Using the oven50
3.5Cooking advice53
4Cleaning and maintenance55
4.1 Instructions55
4.2Cleaning the appliance55
4.3Removing the door55
4.4Cleaning the door glazing56
4.5Vapor Clean: Assisted oven cleaning (on some models only)60
4.6Extraordinary maintenance62
5 Installation64
5.1Electrical connection64
5.2Cable replacement64
5.3 Positioning65
5.4Instructions for the installer69
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF64M3TVX |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 33400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.2 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Snabb värme: | Nej |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Maximal temperatur (konvektion): | 250 ° C |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 37000 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Barnsäkert: | Nej |
| Bluetooth: | Nej |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.8 kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Nej |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Antal tillagningsprogram: | 8 |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF64M3TVX ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026