Smeg PX375LSA Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PX375LSA (33 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg PX375LSA eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/33

Contents
37
EN
1 Instructions38
1.1General safety instructions38
1.2Manufacturer liability41
1.3Appliance purpose41
1.4 Disposal42
1.5Identification plate42
1.6This user manual42
1.7How to read the user manual43
2 Description44
2.1General Description44
2.2 Symbols45
3 Use46
3.1 Instructions46
3.2First use46
3.3Using the hob47
4Cleaning and maintenance50
4.1 Instructions50
4.2Cleaning the appliance50
5 Installation52
5.1Safety instructions52
5.2Section cut from the countertop52
5.3 Mounting54
5.4Fixing using brackets56
5.5Gas connection57
5.6Adaptation to different types of gas59
5.7Electrical connection69
5.8Instructions for the installer70
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only to the destination countries listed on the appliance's data
plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PX375LSA |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 16000 g |
| Bredd: | 725 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 40 mm |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 775 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Yta: | Mätt |
| Antal faser: | 1 |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 560 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 17600 g |
| Wok brännare: | Ja |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 660 mm |
| Installationsfack, djup: | 482 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Sjudning |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Rostfritt stål |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 478 mm |
| Installation fack djup (max): | 482 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 11500 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Wok brännare läge: | Vänster |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1800 W |
| Wokbrännarens effekt: | 4200 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Spisens bredd, storlek: | 72.5 cm |
| Integrerad huva: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PX375LSA ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026