Asus TUF Gaming VG27WQ1B Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Asus TUF Gaming VG27WQ1B (28 sidor) i kategorin Övervaka. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Asus TUF Gaming VG27WQ1B eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Serie VG271B
LCD-monitor
Gebruikshandleiding
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Asus |
| Kategori: | Övervaka |
| Modell: | TUF Gaming VG27WQ1B |
| Bredd: | 170 mm |
| Djup: | 170 mm |
| Höjd: | 520 mm |
| Förpackningens bredd: | 680 mm |
| Skärm diagonal: | 27 " |
| Upplösning: | 2560 x 1440 pixlar |
| Pekskärm: | Nej |
| Grafikadapter: | HD Graphics 4600 |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Typ av strömkälla: | ATX |
| Skärmform: | Konkav skärm |
| Antal färger: | 16,78 miljoner färger |
| Antal USB 2.0-portar: | 2 |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| DVI-port: | Nej |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 2 |
| Inbyggda högtalare: | Ja |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Certifiering: | TUV Flicker-free , TUV Low Blue Light |
| HDCP: | Ja |
| HDR-stöd: | Ja |
| HDMI: | Ja |
| HDMI-version: | 2.0 |
| Grafikupplösningar som stöds: | 2560 x 1440 |
| Bildförhållande: | 16:9 |
| Kontrastförhållande (dynamisk): | 10000000:1 |
| Inbyggd kamera: | Nej |
| Antal DisplayPorts: | 1 |
| Energieffektivitetsklass (SDR): | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR): | G |
| AMD FreeSync: | Ja |
| Förvaringstemperatur: | 0 - 60 °C |
| Antal portar USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ A: | 2 |
| Processoruttag: | LGA 1150 (Socket H3) |
| Processorfabrikant: | Intel |
| Maximalt internminne: | 16 GB |
| Ljudutgångskanaler: | 7.1 kanalen |
| Inbyggd USB-hubb: | Nej |
| Ethernet-gränssnittstyp: | Gigabit Ethernet |
| DVI-I-portar: | 1 |
| Chipset moderkort: | Intel® H81 |
| Fötter färg: | Svart |
| DisplayPort-version: | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM): | Ja |
| Typ av minnesplats: | SO-DIMM |
| Grafikkortsfamilj: | Intel |
| Gränssnitt för lagringsenheter som stöds: | SATA II, SATA III |
| Hållare: | -15 - 15 ° |
| Minnesspänning: | 1.5 V |
| LAN-kontroller: | Intel I210-AT, Intel I217 |
| Antal SATA III-kontakter: | 2 |
| Icke-ECC: | Ja |
| Kompatibla processorer: | Intel Celeron, Intel Pentium |
| Minnestyper som stöds: | DDR3-SDRAM |
| Wifi: | Nee |
| Trusted Platform Module (TPM) version: | 1.2 |
| Moderkort chipset familj: | Intel |
| Moderkorts formfaktor: | mini ITX |
| Antal minnesplatser: | 2 |
| Minnesklockhastigheter som stöds: | 1600 MHz |
| BIOS-typ: | UEFI |
| BIOS-minnesstorlek: | 128 Mbit |
| ACPI-version: | 5.0 |
| USB 2.0-anslutningar: | 2 |
| Antal COM-portar: | 5 |
| PC hälsomonitor: | FAN, LED, Temperature, Voltage |
| Obuffrat minne: | Ja |
| Antal SATA II-kontakter: | 2 |
| Intel® Core i3/i5/i7/i9-serien: | i3-4xxx, i5-4xxx, i7-4xxx |
| Minnesmodulkapacitet som stöds: | 1GB, 2GB, 4GB, 8GB |
| PCI Express x16 (Gen 2.x)-platser: | 1 |
| Antal mSATA-portar: | 1 |
| Lutningsvinkel: | -5 - 23 ° |
| Produktens färg: | Svart |
| HD-typ: | Quad HD |
| Betraktningsvinkel (horisontell): | 178 ° |
| Lutningsjustering: | Ja |
| Hörlursutgång: | Ja |
| Antal displayportar: | 1 |
| Bredd (utan stativ): | 610.34 mm |
| Höjd (utan stativ): | 367.34 mm |
| Vikt (utan stativ): | 5500 g |
| Bredd (med stativ): | 610.34 mm |
| Djup (med stativ): | 213.77 mm |
| Höjd (med stativ): | 475.16 mm |
| Skärmtyp: | LCD |
| Hörlursanslutning: | 3,5 mm |
| VESA-fäste: | Ja |
| Förpackningstyp: | Låda |
| Låddjup: | 150 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 8200 g |
| Uteffekt (RMS): | 2 W |
| Djup (utan stativ): | 77.72 mm |
| Paneltyp: | VA |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar: | 32 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar: | 51 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig): | 32.1 W |
| AC-inspänning: | 100 - 240 V |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.3 W |
| Kontrastförhållande (medel): | 3000:1 |
| Native bildförhållande: | 16:9 |
| Max uppdateringsfrekvens: | 165 hz |
| HDR-teknik (High Dynamic Range): | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Harmonized System (HS)-kod: | 85285210 |
| Produktvikt (oz): | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning: | Kensington |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.2 W |
| Positionering på marknaden: | Spela |
| Svarstid (medel): | 1 ms |
| Ljusstyrka (normal): | 250 cd/m² |
| Synfältsvinkel (vertikal): | 178 ° |
| Gränsssnitt för panelmontering: | 100 x 100 mm |
| Horisontell avsökningsfrekvens: | 30 - 185 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens: | 48 - 165 hz |
| Antal talare: | 2 |
| Bildstorlek diagonalt: | 686 mm |
| Benämning av dynamiskt kontrastförhållande: | SmartContrast |
| Strömförbrukning i PowerSave läge: | - W |
| Svängbara: | Ja |
| Bildpunktavstånd: | 0.233 x 0.233 mm |
| Stå ingår: | Ja |
| Bildstorlek horisontalt: | 596.7 mm |
| Bildstorlek vertikalt: | 335.6 mm |
| Höjdjustering: | Nej |
| sRGB-täckning (typisk): | 120 % |
| Flimmerfriteknik: | Ja |
| Låg blåljus-teknik: | Ja |
| Bildskärmens krökning: | 1500R |
| Skärmytskikt: | Mätt |
| Typ av AMD FreeSync: | FreeSync Premium |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Asus TUF Gaming VG27WQ1B ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Övervaka Asus Manualer
8 April 2025
12 Mars 2025
5 Mars 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
29 Januari 2025
Övervaka Manualer
Nyaste Övervaka Manualer
9 April 2025
9 April 2025
8 April 2025
7 April 2025
5 April 2025
5 April 2025
4 April 2025
4 April 2025
2 April 2025
2 April 2025