Hanwha QNB-8002 Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera QNB-8002
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha QNB-8002 (34 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Hanwha QNB-8002 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

NETWORK CAMERA
User Manual
QNB-6002/QNB-8002
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | QNB-8002 |
| Vikt: | 320 g |
| Bredd: | 73.8 mm |
| Djup: | 136.2 mm |
| Höjd: | 66.6 mm |
| Wi-Fi: | Nej |
| Ljudformat som stöds: | ADPCM |
| Maximal upplösning: | 2592 x 1944 pixlar |
| Antal kameror: | 1 |
| Inbyggd hårddisk: | Nej |
| HTTPS-kryptering: | Ja |
| Fokus: | Manuell |
| Strömförbrukning (max): | 5.8 W |
| Certifiering: | CE\nEMC : EN 55032:2012/AC:2013; EN 50130-4:2011\nRoHS : EN 50581:2012 |
| Optisk sensorstorlek: | 1/2.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Internminne: | 512 MB |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2592 x 1944 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| webbläsare: | Ja |
| Återställningsknapp: | Ja |
| Ljudutgångskanaler: | 1 kanaler |
| Flashminne: | 256 MB |
| Samplingshastighet: | 8 kHz |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| röstigenkänning: | G.711alaw, G.711ulaw, G.726 |
| Antal effektiva pixlar (H x V): | 2592 x 1944 pixlar |
| RS-485-portar: | 1 |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Black, Ivory |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 1/5 - 1/12000 s |
| Formfaktor: | Låda |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 6.4 W |
| Windows-operativsystem som stöds: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac-operativsystem som stöds: | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 4.1 W |
| Temperatur vid drift: | -10 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -30 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Material, hölje: | Plast |
| Kamerapanoreringskontroll: | Nej |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Innertak/vägg |
| Minimibelysning: | 0.07 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Största bländarnummer: | 1.2 |
| Totalt megapixel: | 5 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Intelligent videoanalys: | Ja |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS): | Defocus |
| Strömkälla av typen: | DC, PoE |
| DC-utgång volt: | 12 |
| Webbaserad adminstraion: | Ja |
| Bluetooth: | Nej |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Nej |
| Högsta minneskortskapacitet: | 128 GB |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Infrarött (IR) gränsfilter: | Ja |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Plintport: | Ja |
| Audio ingångskanaler: | 1 kanaler |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| Antiflimmer: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha QNB-8002 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026