Onkyo TX-NR5010 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR5010 (168 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.3 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR5010 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/168

E
n
AV RECEIVER
TX-NR5010
TX-NR3010
Instruction Manual
Contents
Safety Information and Introduction............2
Table of Contents...........................................6
Connections.................................................13
Turning On & Basic Operations..................26
Advanced Operations..................................57
Controlling Other Components...................92
Appendix.....................................................101
Internet Radio Guide
Remote Control Codes
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR5010 |
| Vikt: | 25000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 463.5 mm |
| Höjd: | 198.5 mm |
| Wi-Fi: | Nej |
| Ljudformat som stöds: | AAC, FLAC, LPCM, MP3, OGG, WAV, WMA |
| Frekvensband: | AM, FM |
| RS-232 port: | 1 |
| Ljudutgångskanaler: | 9.2 kanaler |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.05 % |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| Diskantjustering: | Ja |
| AirPlay: | Nej |
| Utgångsimpedans: | 470 Ω |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 2 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Vikt inkl. förpackning: | 29000 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 1160 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Equalizer: | Ja |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Frekvensområde: | 5 - 100000 hz |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Nej |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | 180 W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | Stöds inte |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| RS-232-gränssnitt: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Manual: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 610 x 594 x 337 mm |
| Ingående kompositvideo: | 5 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 1 |
| PC-In (D-Sub): | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| Ljudingång (vänster och höger): | 7 |
| Inbyggd ljuddekoder: | Dolby Pro Logic IIz, Dolby TrueHD, DTS Neo:X, DTS-HD |
| Basnivåkontroll: | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 110 dB |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Digital audio optisk, ingående: | 4 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 3 |
| Ljud D/A-omvandlare (DAC): | 32-bit/192kHz |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 9 |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 180 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 300 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 220 W |
| AM-antenn: | Ja |
| Utnivå: | 0.001 mV |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 400 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR5010 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026