Onkyo TX-RZ710 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-RZ710 (99 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 13 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.5 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-RZ710 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/99

Basic Manual
Hookup
Step1: Choose your Speaker Layout .......................................3
Step2: Connect the Speakers ..................................................9
Step3: Connect the TV ..........................................................11
Step4: Connect the AV Components .....................................13
Step5: Multi-zone Connection ...............................................16
Step6: Connect Other Cables ................................................19
Setup
Step7: Power On & Initial Setup ............................................20
HDMI Setup ...........................................................................21
Playback
Basic Playback ......................................................................22
Network Functions .................................................................23
Others ....................................................................................25
Part Names
Front Panel ............................................................................27
Rear Panel ............................................................................28
Remote Controller .................................................................29
Display ...................................................................................29
The Basic Manual includes information needed when starting up and
also instructions for frequently used operations. The Advanced Manual
has more detailed information and advanced settings.
AV RECEIVER
TX-RZ710
>Before start>Hookup>Setup>Playback>Part Names>Advanced Manual
Troubleshooting | Appendix
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-RZ710 |
| Vikt: | 10500 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 378 mm |
| Höjd: | 288 mm |
| Förpackningens bredd: | 570 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 4.1 |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| RS-232 port: | 1 |
| Impedans: | 6 Ω |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Internetradio: | Ja |
| Apple dockning: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Multi-Zone kapacitet: | Ja |
| THX-certifierad: | THX Select2 Plus |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 3,5 mm |
| Låddjup: | 468 mm |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 600 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Equalizer: | Ja |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Strömingång: | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | 130 W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | Klämplintar |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | Ja |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Displaytyp: | LCD |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Inbyggd ljuddekoder: | DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Basnivåkontroll: | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Internetradio tjänster som stöds: | Pandora, Spotify, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1611 kHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 220 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47 Ω |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Antal FM-antenn portar: | 1 |
| AM-antenn: | Ja |
| Antal AM-antenn portar: | 1 |
| Multi-Zone mängd: | 2 |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 250 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-RZ710 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026