Onkyo TX-NR616 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR616 (144 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 18 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR616 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/144

E
n
AV RECEIVER
TX-NR616
Instruction Manual
Contents
Safety Information and Introduction............2
Table of Contents...........................................6
Connections.................................................12
Turning On & Basic Operations..................20
Advanced Operations..................................47
Controlling Other Components...................72
Appendix.......................................................79
Internet Radio Guide
Remote Control Codes
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR616 |
| Vikt: | 11000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 328 mm |
| Höjd: | 173.5 mm |
| Wi-Fi: | Nej |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Nej |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 2 |
| Vikt inkl. förpackning: | 13500 g |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 620 W |
| AC-inspänning: | 230 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Nej |
| Strömingång: | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | Banankontakt |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | Stöds inte |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.2 W |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 570 x 297 x 423 mm |
| Ingående kompositvideo: | 5 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 1 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 1 |
| Wi-Fi-redo: | Ja |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 2 |
| Ljud D/A-omvandlare (DAC): | 24-bit/192kHz |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 120 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 210 W |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 160 W |
| Video D/A-omvandlare (DAC): | 24-bit/192kHz |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 240 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR616 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026