Onkyo TX-NR828 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR828 (100 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 26 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR828 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/100

C
s
AV接收机
TX-NR828
使用手册
目录
安全信息和前言................................................2
目录..................................................................5
连接................................................................12
开机和基本操作..............................................22
播放................................................................29
高级操作.........................................................51
控制其他设备..................................................75
附录................................................................84
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR828 |
| Vikt: | 15000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 398 mm |
| Höjd: | 198.5 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Ljudformat som stöds: | AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Frekvensband: | AM, FM |
| RS-232 port: | 1 |
| Impedans: | 6 Ω |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| THX-certifierad: | THX Select2 Plus |
| Produktens färg: | Silver |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Vikt inkl. förpackning: | 18500 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 720 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Frekvensområde: | 20 - 20000 hz |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | Stöds inte |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.2 W |
| Garantisedel: | Ja |
| Bluetooth: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 576 x 508 x 331 mm |
| RDS radio ingår: | Ja |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 1 |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic IIz, Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 3 |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 530 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 180 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR828 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026