Onkyo TX-NR929 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR929 (160 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 30 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR929 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/160

E
n
AV RECEIVER
TX-NR929
Instruction Manual
Contents
Safety Information and Introduction............2
Table of Contents...........................................6
Connections.................................................14
Turning On & Basic Operations..................25
Playback........................................................33
Advanced Operations..................................57
Controlling Other Components...................87
Appendix.......................................................96
Internet Radio Guide
Remote Control Codes
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR929 |
| Vikt: | 18500 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 198.5 mm |
| Höjd: | 437.5 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| RS-232 port: | 1 |
| Bild-i-bild: | Ja |
| Videouppskalning: | Ja |
| Ljudutgångskanaler: | 9.2 kanaler |
| AV-ingång: | Ja |
| Internetradio: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 1 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Utgångsimpedans: | 470 Ω |
| Banankontakt: | Ja |
| Pre-out anslutning: | Ja |
| THX-certifierad: | THX Select2 Plus |
| Produktens färg: | Silver |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 6,3 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 22000 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 870 W |
| Antal produkter som medföljer: | 1 styck |
| AC-inspänning: | 230-240 V |
| PC-ljud in: | Ja |
| Equalizer: | Ja |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Frekvensområde: | 20 - 20000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Strömingång: | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Stöd för 4Ω-högtalare: | Ja |
| Antal ljudutgångar vänster/höger: | 2 |
| Linje ut: | Ja |
| Högtalare anslutning typ: | Banankontakt/skruvterminaler |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod Touch 3, iPod Touch 4, iPod Touch 5 |
| Växelström Frekvens: | 60 hz |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Displaytyp: | LED |
| RS-232-gränssnitt: | Ja |
| Ljudförstärkare: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 587 x 437 x 553 mm |
| RDS radio ingår: | Ja |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten: | 1 |
| Ingående kompositvideo: | 5 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Komponentvideo (YPbPr / YCbCr) ut: | 1 |
| PC-In (D-Sub): | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance): | Ja |
| Ljudingång (vänster och höger): | 7 |
| Fjärrstyrd IR-utgång: | 1 |
| Inbyggd ljuddekoder: | Dolby Pro Logic IIz, Dolby TrueHD, DTS Neo:X, DTS-HD Master Audio |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 110 dB |
| Digital signalbehandling (DSP): | Ja |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Linje in: | Ja |
| Digital audio optisk, ingående: | 3 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 3 |
| FM band: | 87.5 - 107.9 MHz |
| AM band: | 530 – 1710 kHz |
| HDMI-in: | 9 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 150 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 250 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| Antal 12V trigger-portar: | 2 |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Synkronisering av ljud och läppar: | Ja |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 230 W |
| Antal FM-antenn portar: | 1 |
| Multichannel PRE OUT anslutning: | RCA |
| AM-antenn: | Ja |
| Antal AM-antenn portar: | 1 |
| Phono-ingångar (RCA): | 1 |
| Löstagbar strömsladd: | Ja |
| Utnivå: | 200 mV |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 300 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR929 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026