Onkyo TX-RZ810 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-RZ810 (105 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-RZ810 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/105

Basic Manual
Hookup
Step1: Choose your Speaker Layout .......................................3
Step2: Connect the Speakers ..................................................9
Step3: Connect the TV ..........................................................11
Step4: Connect the AV Components .....................................13
Step5: Multi-zone Connection ...............................................16
Step6: Connect Other Cables ................................................19
Setup
Step7: Power On & Initial Setup ............................................20
HDMI Setup ...........................................................................21
Playback
Basic Playback ......................................................................22
Network Functions .................................................................23
Others ....................................................................................25
Part Names
Front Panel ............................................................................27
Display ...................................................................................28
Rear Panel ............................................................................29
Remote Controller .................................................................30
The Basic Manual includes information needed when starting up and
also instructions for frequently used operations. The Advanced Manual
has more detailed information and advanced settings.
AV RECEIVER
TX-RZ810
>Before start>Hookup>Setup>Playback>Part Names>Advanced Manual
Troubleshooting | Appendix
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-RZ810 |
| Vikt: | 14000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 395 mm |
| Höjd: | 201.5 mm |
| Förpackningens bredd: | 574 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Ljudformat som stöds: | AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Internetradio: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 10 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Utgångsimpedans: | 2300 Ω |
| Pre-out anslutning: | Ja |
| THX-certifierad: | THX Select2 |
| Phono (MM): | 1 |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Låddjup: | 490 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 17000 g |
| Strömförbrukning (vanlig): | 710 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Frekvensområde: | 5 - 1000 hz |
| Strömingång: | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Apple-kompatibel dockningsmöjlighet: | iPad, iPhone, iPod |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Antal: | 1 |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| DLNA-certifierad (Digital Living Network Alliance): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | DTS-HD Master Audio, Dolby Surround, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Antalet förinställda stationer: | 80 |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| Ljud D/A-omvandlare (DAC): | 32-bit/384kHz |
| FM band: | 87.5 - 107.9 MHz |
| AM band: | 522 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 8 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| Analog ljudingång: | 7 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 150 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 250 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 4700 Ω |
| Pre-out kanaler: | 7.2 |
| Antal 12V trigger-portar: | 1 |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 180 W |
| AM-antenn: | Ja |
| Centrumhögtalarimpedans: | 16 Ω |
| PCM digital audio: | 24-bit/192 kHz |
| Utnivå: | 200 mV |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 300 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-RZ810 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026