Onkyo TX-RZ820 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-RZ820 (104 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-RZ820 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/104

Basic Manual
Before Start............................................................................2
What's in the box......................................................................2
Part Names .............................................................................3
Part Names..............................................................................3
Install......................................................................................7
Installation procedure...............................................................7
Step1: Speaker Layout.............................................................8
Step2: Connect the Speakers.................................................14
Step3: Connect the TV & AV Components.............................16
Initial Setup..........................................................................24
Initial Setup with Auto Start-up Wizard...................................24
Playback...............................................................................26
AV Component Playback........................................................26
BLUETOOTH
®
Playback........................................................26
Network Functions..................................................................27
USB Storage Device...............................................................28
Listening to the AM/FM Radio................................................29
Multi-zone...............................................................................31
Listening Mode.......................................................................33
The Basic Manual includes information needed when starting up and
also instructions for frequently used operations. The Advanced Manual
has more detailed information and advanced settings.
AV RECEIVER
TX-RZ820
>Before Start>Part Names>Install>Initial Setup>Playback>Advanced Manual
Troubleshooting | Supplementary Information, etc.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-RZ820 |
| Vikt: | 14000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 395 mm |
| Höjd: | 201.5 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 4.1 |
| Bluetooth-profiler: | A2DP, AVRCP |
| Ljudformat som stöds: | AIFF, ALAC, DSD, FLAC, PCM, WAV |
| Frekvensband: | AM, FM, PLL |
| Videolägen som stöds: | 480i, 480p |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Bluetooth Low Energy (BLE): | Ja |
| RS-232 port: | 1 |
| Impedans: | 6 Ω |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Pre-out anslutning: | Ja |
| THX-certifierad: | THX Select |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 6,3 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 17000 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 650 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Frekvensområde: | 5 - 100000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | 3,5mm |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Ljudförstärkare: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Manual: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 550 x 490 x 303 mm |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | DSD, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Digital signalbehandling (DSP): | Ja |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Internetradio tjänster som stöds: | Deezer, Pandora, Spotify, Tidal, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1611 kHz |
| HDMI-in: | 7 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 150 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 250 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| Programvaran är uppgraderingsbar: | Ja |
| Pre-out kanaler: | 7.2 |
| Antal 12V trigger-portar: | 1 |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Synkronisering av ljud och läppar: | Ja |
| AM-antenn: | Ja |
| Centrumhögtalarimpedans: | 16 Ω |
| Video D/A-omvandlare (DAC): | 32-bit/384kHz |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 300 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-RZ820 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026