Onkyo TX-NR555 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-NR555 (92 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-NR555 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/92

Basic Manual
Hookup
Step1: Choose your Speaker Layout .......................................3
Step2: Connect the Speakers ..................................................9
Step3: Connect the TV ..........................................................11
Step4: Connect the AV Components .....................................13
Step5: Connect Other Cables ................................................17
Setup
Step6: Power On & Initial Setup ............................................18
HDMI Setup ...........................................................................19
Playback
Basic Playback ......................................................................20
Network Functions .................................................................21
Others ....................................................................................23
Part Names
Front Panel ............................................................................25
Rear Panel ............................................................................26
Remote Controller .................................................................27
Display ...................................................................................27
The Basic Manual includes information needed when starting up and
also instructions for frequently used operations. The Advanced Manual
has more detailed information and advanced settings.
AV RECEIVER
TX-NR555
>Before start>Hookup>Setup>Playback>Part Names>Advanced Manual
Troubleshooting | Appendix
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-NR555 |
| Vikt: | 12500 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 378 mm |
| Höjd: | 173.5 mm |
| Förpackningens vikt: | 12.5 kg |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 2.1+EDR |
| Bluetooth-profiler: | A2DP, AVRCP |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Ljudutgångskanaler: | 7.2 kanaler |
| Internetradio: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.08 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 1 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| AirPlay: | Ja |
| Pre-out anslutning: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 3,5 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 12500 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 460 W |
| AC-inspänning: | 120 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Frekvensområde: | 20 - 20000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | 140 W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Växelström Frekvens: | 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.1 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 570 x 468 x 288 mm |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Ljudingång (vänster och höger): | 8 |
| Inbyggd ljuddekoder: | DTS-HD Master Audio, Dolby Digital, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Internetradio tjänster som stöds: | Pandora, Spotify, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| FM band: | 87.5 - 107.9 MHz |
| AM band: | 530 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 6 |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 85 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 125 W |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Synkronisering av ljud och läppar: | Ja |
| Effekt per kanal (1KHz @ 6 ohm): | 140 W |
| AM-antenn: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 160 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-NR555 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026