Smeg CC9GAS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg CC9GAS (34 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 18 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg CC9GAS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/34

Contents
37
EN
1 Instructions38
1.1 How to read the user manual38
1.2 This user manual38
1.3 Appliance purpose38
1.4 General safety instructions38
1.5 Manufacturer liability39
1.6 Identification plate39
1.7 Disposal39
2 Description40
2.1 General Description40
2.2 Cooking hob40
2.3 Control panel41
2.4 Other parts42
2.5 Available accessories42
3 Use44
3.1 Instructions44
3.2 First use45
3.3 Using the accessories45
3.4 Using the hob47
3.5 Using the storage compartment48
3.6 Using the oven48
3.7 Cooking advice50
3.8 Analogue programmer52
4 Cleaning and maintenance55
4.1 Instructions55
4.2 Cleaning the appliance55
4.3 Removing the door56
4.4 Cleaning the door glazing57
4.5 Cleaning the inside of the oven57
4.6 Extraordinary maintenance58
5 Installation59
5.1 Gas connection59
5.2 Adaptation to different types of gas62
5.3 Electrical connection66
5.4 Positioning67
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | CC9GAS |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 970.3 mm |
| Djup: | 617 mm |
| Höjd: | 1110 mm |
| Grill: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal gasbrännare: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.21 kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Produktens färg: | Antracit |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnens bruttokapacitet: | 77 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 77 l |
| Rengöringstyp: | Katalytisk |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Ström: | 13 A |
| Grill styrka: | 2800 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Manöverplats: | Framsida |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 90 l |
| Totalt ugn: | 3850 W |
| Ugnström: | 3850 W |
| Normalkokning: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 2900 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 14000 W |
| Flamskyddad enhet: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg CC9GAS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026