Smeg TR62BL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR62BL (42 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR62BL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/42

Contents
47
EN
1 Instructions48
1.1General safety instructions48
1.2Manufacturer liability52
1.3Appliance purpose52
1.4Identification plate52
1.5This user manual53
1.6 Disposal53
1.7How to read the user manual54
1.8To save energy54
2 Description55
2.1General Description55
2.2Control panel56
2.3Cooking hob57
2.4Other parts57
2.5Available accessories58
3 Use59
3.1 Instructions59
3.2First use60
3.3Using the accessories60
3.4Using the hob62
3.5Using the ovens63
3.6Cooking advice64
3.7Programmer clock66
4Cleaning and maintenance71
4.1 Instructions71
4.2Cleaning the appliance71
4.3Removing the door72
4.4Cleaning the door glazing72
4.5Extraordinary maintenance74
5 Installation76
5.1Gas connection76
5.2Adaptation to different types of gas79
5.3Electrical connection83
5.4 Positioning85
5.5Instructions for the installer88
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR62BL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 71000 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 900 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 670 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 2 |
| Antal automatiska program: | 4 |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 245 ° C |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 80500 g |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Strömkabel ingår: | Nej |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 24 A |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Liten |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1800 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Normalkokning: | Ja |
| Typ av ytskikt: | Emalj stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 5500 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 2 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Liten |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 35 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 41 l |
| Ugn 2, grill: | Ja |
| Ugn 2, grillens effekt: | 2700 W |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 2 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 2, energiförbrukning (normal): | 0.74 kWh |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 2 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 245 ° C |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 2, konvektionstillagning: | Ja |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Snabbplatta/-matlagningszon: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR62BL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026