Smeg FAB10HLRD2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB10HLRD2 (21 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB10HLRD2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/21

Contents
25
EN
1 Instructions26
1.1General safety instructions26
1.2Manufacturer liability28
1.3Appliance purpose28
1.4 Disposal29
1.5Identification plate29
1.6This user manual29
1.7How to read the user manual30
2 Description31
2.1General Description31
2.2Description of parts32
3 Use34
3.1 Instructions34
3.2Preliminary operations34
3.3First use34
3.4Using the accessories35
3.5Using the refrigerator compartment36
3.6Noises during operation37
3.7Turning the appliance off37
3.8Food storage advice38
4Cleaning and maintenance39
4.1 Instructions39
4.2Cleaning the appliance39
4.3Defrosting the refrigerator compartment40
4.4Replacing the lamp40
4.5What to do if...41
5 Installation43
5.1Electrical connection43
5.2 Positioning43
We advise you to read this manual carefully, as it contains all the instructions for maintaining
the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB10HLRD2 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 45100 g |
| Bredd: | 544 mm |
| Djup: | 680 mm |
| Höjd: | 960 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 92 kWh |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Flaskställ: | Ja |
| Antibakteriell beläggning: | Ja |
| Djup utan handtag: | 632 mm |
| Produktens färg: | Röd |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Djup med öppen dörr: | 1110 mm |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Energiklass: | F |
| Material, hölje: | Metall |
| Strömkälla av typen: | AC |
| Antal hyllor i frysen: | 2 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Ström: | 0.4 A |
| Bulleremission, klass: | C |
| Ljudnivå Lc IEC: | 37 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Minsta drifttemperatur: | 10 ° C |
| Maximal arbetstemperatur: | 43 ° C |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 3 |
| Ansluten effekt: | - W |
| Kylkapacitet brutto: | 135 l |
| Kylkapacitet netto: | 130 l |
| Färska zon fack: | Nej |
| Bredd med öppen dörr: | 970 mm |
| Burkhylla: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB10HLRD2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026