Smeg FAB28LBL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB28LBL (16 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB28LBL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/16

Inhoudsopgave
1. WAARSCHUWINGEN VOOR DE VEILIGHEID ....................................................................69
2. GEBRUIK WAARVOOR DE KOELKAST IS BESTEMD .......................................................69
3. INSTALLATIE EN AANSLUITING .........................................................................................70
3.1 De keuze van de juiste plaats ....................................................................................................................... 70
3.2 Plaatsing en waterpas zetten van het apparaat ............................................................................................ 70
3.3 Elektrische aansluiting .................................................................................................................................. 70
4. BESCHRIJVING VAN HET PRODUCT .................................................................................71
4.1 FAB 28 .......................................................................................................................................................... 71
4.2 Rekken .......................................................................................................................................................... 71
4.3 Flessenrek ..................................................................................................................................................... 71
4.4 Afvoer van het dooiwater van de koelruimte ................................................................................................. 71
4.5 Fruit- en groentelade ..................................................................................................................................... 71
4.6 Balkonvakjes en bakjes in de deur ................................................................................................................ 72
4.7 Binnenverlichting ........................................................................................................................................... 72
4.8 Ventilator ....................................................................................................................................................... 72
5. PLAATSING VAN HET VOEDSEL IN DE KOELRUIMTE .....................................................73
6. REGELING EN KEUZE VAN DE KOELTEMPERATUUR .....................................................73
7. HET INVRIEZEN VAN VOEDSEL .........................................................................................74
7.1 Conservering van het diepvriesvoedsel ........................................................................................................ 74
7.2 Ontdooien van diepvriesvoedsel ................................................................................................................... 75
7.3 IJsblokjes maken ........................................................................................................................................... 75
8. ONDERHOUD EN REINIGEN ...............................................................................................76
8.1 Ontdooien van de koelruimte ........................................................................................................................ 76
8.2 Ontdooien van de vriesruimte ....................................................................................................................... 76
8.3 Reinigen van de koelkast .............................................................................................................................. 76
8.4 Uitschakelen van de koelkast ........................................................................................................................ 76
8.5 Praktische wenken om energie te besparen. ................................................................................................ 77
8.6 Werkingsgeluiden .......................................................................................................................................... 77
8.7 Opsporen en verhelpen van mogelijke defecten tijdens het gebruik ............................................................. 77
8.8 Vervanging van het lampje in de koelkast ..................................................................................................... 77
9. LEIDRAAD VOOR HET OPSPOREN VAN DE PROBLEMEN ..............................................78
AANWIJZINGEN VOOR DE GEBRUIKER
AANWIJZINGEN VOOR DE INSTALLATEURgekwalificeerde technicus
@
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB28LBL |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 540 mm |
| Höjd: | 1510 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 215 kWh |
| Energiförbrukning: | 0.59 kWh/24h |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A++ |
| Fryskapacitet: | 2 kg/24h |
| Avfrostningsfunktion: | Ja |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Inbyggd frys: | Ja |
| Produktens färg: | Blå |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 12 h |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Total kapacitet netto: | 248 l |
| Ljudnivå Lc IEC: | 40 dB |
| Klimatkategori: | N-T |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Frostfri (kyl): | Nej |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Ansluten effekt: | 90 W |
| Fryskapacitet netto.: | 26 l |
| Fryskapacitet brutto: | 26 l |
| Total kapacitet, brutto: | 256 l |
| Kylkapacitet brutto: | 230 l |
| Kylkapacitet netto: | 222 l |
| Frostfri (frys): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB28LBL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026