Smeg FAB30LFA Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg FAB30LFA (20 sidor) i kategorin kylskåp. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg FAB30LFA eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/20

Contents
3
EN
1 Instructions4
1.1 General safety instructions4
1.2 Manufacturer liability5
1.3 Appliance purpose5
1.4 Disposal5
1.5 Identification plate6
1.6 This user manual6
1.7 How to read the user manual6
2 Description7
2.1 General Description7
2.2 Parts definition7
2.3 Control panel8
2.4 Available accessories9
3 Use11
3.1 Instructions11
3.2 Preliminary operations11
3.3 First use11
3.4 Using the accessories11
3.5 Using the refrigerator compartment13
3.6 Using the freezer compartment14
3.7 Noises during operation15
3.8 Heated front surface15
3.9 Turning the appliance off15
3.10 Food storage advice16
4 Cleaning and maintenance17
4.1 Instructions17
4.2 Cleaning the appliance17
4.3 Defrosting18
4.4 Replacing the lamp18
4.5 What to do if...19
5 Installation21
5.1 Electrical connection21
5.2 Positioning21
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | kylskåp |
| Modell: | FAB30LFA |
| Färg på produkten: | Blue, Silver |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 5750 g |
| Bredd: | 325 mm |
| Djup: | 470 mm |
| Höjd: | 235 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 212 kWh |
| Ljudnivå: | 78 dB |
| Årlig-energiförbrukning: | - kWu |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A++ |
| Snäll: | Cilinderstofzuiger |
| Fryskapacitet: | 3 kg/24h |
| Frysläge: | Högst placerad |
| antal stjärnor: | 4* |
| Flaskställ: | Ja |
| Luftfiltrering av dammsugare: | HEPA |
| Räckvidd: | 9 m |
| Smutsavskiljningsmetod: | Filtrerend |
| Typ av rengöring: | Droog |
| Dammkapacitet: | 3.5 l |
| Maximal ineffekt: | 2200 W |
| Antal kompressorer: | 1 |
| Sladdförvaring: | Ja |
| Typ av dammsugare: | Stofzak |
| Sugning: | 2000 AW |
| Typ av rör: | Telescopisch |
| Rör/slangmaterial: | Aluminium |
| Förvaring/förvaringsfäste: | Ja |
| Automatisk sladdupprullare: | Ja |
| Variabel effekt: | Ja |
| Korrekt användning: | Thuis |
| Rengör ytor: | Carpet, Hard floor |
| Trådlös: | Nee |
| HEPA-klass: | HEPA 12 |
| Produktens färg: | Blå |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 15 h |
| Djup med öppen dörr: | 1148 mm |
| Lamptyp: | LED |
| Antal hyllor i frysen: | 3 |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Isbricka: | Ja |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Hängbar dörr: | Nej |
| Hyllor material: | Härdat glas |
| Total kapacitet netto: | - l |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Innerbelysning, kyl: | Ja |
| Automatisk avfrostning (kyl): | Ja |
| Antal vegetabiliska lådor: | 1 |
| Antal dörrfack, kylskåp: | 4 |
| Äggfack: | Ja |
| Barnsäkert: | Nej |
| Ansluten effekt: | - W |
| Frys - Antal hyllor: | 1 |
| Fryskapacitet netto.: | 64 l |
| Fryskapacitet brutto: | - l |
| Total kapacitet, brutto: | 295 l |
| Kylkapacitet brutto: | - l |
| Kylkapacitet netto: | 229 l |
| Färska zon fack: | Nej |
| Bredd med öppen dörr: | 962 mm |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg FAB30LFA ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
kylskåp Smeg Manualer
31 Mars 2026
29 Mars 2026
16 Februari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
11 Oktober 2025
kylskåp Manualer
Nyaste kylskåp Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026