Smeg P755X Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg P755X (22 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 7 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg P755X eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/22

25
Contents
THESE INSTRUCTIONS ARE VALID ONLY FOR THE DESTINATION COUNTRIES
WHOSE IDENTIFYING SYMBOLS ARE INCLUDED ON THE COVER OF THIS
MANUAL. THIS IS A CLASS 3 BUILT-IN HOB.
INSTRUCTIONS FOR THE USER: these contain user advice, the description
of the controls and the correct procedures for cleaning and maintenance of
the appliance.
INSTRUCTIONS FOR THE INSTALLER: these are intended for the qualified
technician who must install the appliance, set it functioning and carry out
an inspection test.
1.INSTRUCTIONS FOR USE.............................................................. 26
2.SAFETY PRECAUTIONS................................................................. 28
3.ENVIRONMENTAL RESPONSIBILITY.............................................30
4.DESCRIPTION OF CONTROLS ...................................................... 31
5.USING THE HOB.............................................................................. 32
6.CLEANING AND MAINTENANCE.................................................... 36
7.POSITIONING IN THE COUNTER TOP..........................................38
8.ELECTRICAL CONNECTION...........................................................40
9.GAS CONNECTION.........................................................................41
10. ADAPTATION TO DIFFERENT TYPES OF GAS...........................43
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | P755X |
| Bredd: | 750 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 42 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Produktens färg: | Aluminium |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1050 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1700 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1050 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3500 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1050 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Sjudning |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg P755X ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026