Smeg SF4104WMCS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF4104WMCS (18 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 9 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF4104WMCS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/18

Contents
21
EN
The manufacturer reserves the right to make any changes deemed necessary for the
improvement of its products without prior notice. The illustrations and descriptions contained
in this manual are therefore not binding and are merely indicative.
1Instructions22
1.1General instructions22
1.2This user manual22
1.3Declaration of conformity23
1.4Declaration art. 10.10 Directive 2014/53/EU23
1.5How to read the user manual23
2SmegConnect24
2.1Connectivity requirements24
2.2Installing the App24
2.3Product registration24
2.4Remote connection29
2.5Changing Access Point credentials30
2.6SmegConnect Menu 33
2.7Connection information34
2.8Deleting the registration34
2.9Software updates35
2.10What to do if...37
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Apple, App Store and iOS are trademarks of Apple Inc.
Google Play Store and Android are trademarks of Google Inc.
Wi-Fiis a trademark of Wi-Fi Alliance.
ENGLISH
1Dear customer, we would like to thank you for your confidence in us.
By choosing one of our products, you have opted for solutions where research for
beauty meets innovative technical design to provide unique objects which become
pieces of furniture.
We hope you get the most out of your household appliance.
Kindest regards.
SMEG S.p.A.
1
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF4104WMCS |
| Enhetsplacering: | Aanrecht |
| Färg på produkten: | Wit |
| Inbyggd display: | Nee |
| Vikt: | 2175 g |
| Bredd: | 285 mm |
| Djup: | 188 mm |
| Höjd: | 360 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Vattennivåindikator: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 635 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 56 |
| Tillgångar: | 1050 W |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Vattentankens kapacitet: | 1 l |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Sladdförvaring: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Delar som tål diskmaskin: | Ja |
| Antal hyllor: | 3 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Innermått (B x D x H): | 462 x 407 x 212 mm |
| Kaffeinmatningstyp: | Gemalen koffie |
| Reservoar för bryggkaffe: | Kan |
| Kapacitet i koppar: | 8 kopjes |
| Inbyggd kvarn: | Nee |
| Varmvattensystem: | Nee |
| Antidroppfunktion: | Ja |
| Göra kaffe: | Ja |
| Att göra espresso: | Nee |
| Gör cappuccino: | Nee |
| Gör café lungo: | Nee |
| Att göra ristretto: | Nee |
| Att göra kaffe: | Nee |
| Att göra latte: | Nee |
| Att göra latte macchiato: | Nee |
| Gör mockakaffe: | Nee |
| Tillverka kaffegrädde: | Nee |
| Gör varm mjölk: | Nee |
| Göra te: | Nee |
| Gör varm choklad: | Nee |
| Att göra chokladmjölk: | Nee |
| Gör orzo: | Nee |
| Belyst på/av-knapp: | Ja |
| Snabbstart: | Ja |
| Typ produkt: | Filterkoffiezetapparaat |
| Smart matlagningsfunktion: | Ja |
| Antal anpassningsbara recept: | 64 |
| Flerstegsmatlagning: | Nej |
| Pekguide: | Ja |
| Produktens färg: | Silver |
| Skärmtyp: | TFT |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 44800 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 40 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 447 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 1000 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Grill styrka: | 2000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 50 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 2 |
| Installationsfack, höjd (min): | 445 mm |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Wi-Fi-styrning: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 15 |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF4104WMCS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026