Smeg PV175B2 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV175B2 (22 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 14 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV175B2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/22

Inhoudsopgave
91
NL
1 Waarschuwingen92
1.1 Algemene veiligheidswaarschuwingen92
1.2 Aansprakelijkheid van de constructeur93
1.3 Beoogd gebruik93
1.4 Verwerking93
1.5 Identificatieplaatje94
1.6 Deze gebruiksaanwijzing94
1.7 Wegwijs in de gebruiksaanwijzing94
2 Beschrijving95
2.1 Algemene beschrijving95
2.2 Symbolen96
2.3 Beschikbare accessoires96
3 Gebruik97
3.1 Waarschuwingen97
3.2 Eerste gebruik97
3.3 Het gebruik van de kookplaat98
4 Reiniging en onderhoud100
4.1 Waarschuwingen100
4.2 Reiniging van het toestel100
5 Installatie102
5.1 Veiligheidswaarschuwingen102
5.2 Insnijding van het werkblad102
5.3 Inbouw103
5.4 Bevestigingsbeugels104
5.5 Gasaansluiting104
5.6 Aanpassing aan de verschillende gastypes106
5.7 Elektrische aansluiting112
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het toestel te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
Deze aanwijzingen zijn uitsluitend geldig in de landen die op het plaatje van het apparaat
zijn aangeduid.
Deze inbouw kookplaat behoort tot klasse 3.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV175B2 |
| Inbyggd display: | Nej |
| Vikt: | 16700 g |
| Bredd: | 720 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 48 mm |
| Sladdlängd: | 1.2 m |
| Förpackningens bredd: | 860 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 5 |
| Säkerhetsventil: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Certifiering: | CE |
| Yta: | Glansigt |
| Antal faser: | 1 |
| Produktens färg: | Vit |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 610 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 19600 g |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 486 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 5 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Extra stor |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Vanlig |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Sjudning |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster bak |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 3500 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Glas |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 1 W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | 10300 W |
| Termoelement skydd: | Ja |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1700 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Vanlig |
| Kokzon 5, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Spisens bredd, storlek: | 72 cm |
| Antal kokzoner som kan användas samtidigt: | 5 |
| Integrerad huva: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV175B2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026