Smeg PV364LCN Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg PV364LCN (28 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg PV364LCN eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

Contents
31
EN
1 Instructions32
1.1 General safety instructions32
1.2 Appliance purpose36
1.3 Manufacturer liability36
1.4 This user manual36
1.5 Identification plate36
1.6 Disposal36
1.7 How to read the user manual37
2 Description38
2.1 General Description38
2.2 Symbols39
2.3 Available accessories39
3 Use40
3.1 Instructions40
3.2 First use40
3.3 Using the hob41
4 Cleaning and maintenance43
4.1 Instructions43
4.2 Cleaning the appliance43
5 Installation45
5.1 Safety instructions45
5.2 Section cut from the countertop45
5.3 Mounting46
5.4 Gas connection48
5.5 Adaptation to different types of gas51
5.6 Electrical connection57
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
These instructions apply only for the destination countries listed on the appliance's data plate.
This is a class 3 built-in hob.
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | PV364LCN |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 650 mm |
| Djup: | 510 mm |
| Höjd: | 50 mm |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Antal gasbrännare: | 4 |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 486 mm |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 4 |
| Kokzon 3, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Höger |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Sjudning |
| Kokzon 1, form: | Rund |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Mitten fram |
| Kokzon 2, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Mitten bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Vanlig |
| Kokzon 4, form: | Rund |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Sjuda brännare / kokzon: | 1100 W |
| Regelbunden brännare / kokzon: | 1700 W |
| Stora brännare / kokzon: | 2600 W |
| Manöverplats: | Övre främre |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 3100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1100 W |
| Extra stor hög hastighet brännare / kokzon: | 3100 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2600 W |
| Typ av ytskikt: | Glass-keramisk |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | - W |
| Installation fack djup (min): | 482 mm |
| Installation fack djup (max): | 486 mm |
| Anslutningseffekt (gas): | - W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Gastyp: | Gasol (LPG) |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg PV364LCN ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026