Smeg SF800PO Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF800PO (30 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF800PO eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30

Contents
33
EN
1 Instructions34
1.1 General safety instructions34
1.2 Manufacturer liability35
1.3 Appliance purpose35
1.4 Disposal35
1.5 Identification plate36
1.6 This user manual36
1.7 How to read the user manual36
2 Description37
2.1 General Description37
2.2 Control panel38
2.3 Other parts39
2.4 Available accessories40
3 Use42
3.1 Instructions42
3.2 First use42
3.3 Using the accessories43
3.4 Using the oven44
3.5 Cooking advice46
3.6 Analogue programmer48
4 Cleaning and maintenance50
4.1 Instructions50
4.2 Cleaning the surfaces50
4.3 Ordinary daily cleaning50
4.4 Food stains or residues50
4.5 Removing the door50
4.6 Cleaning the door glazing51
4.7 Removing the internal glass panels51
4.8 Cleaning the inside of the oven52
4.9 Vapor Clean: assisted oven cleaning (on some models only)54
4.10 Extraordinary maintenance56
5 Installation58
5.1 Electrical connection58
5.2 Cable replacement58
5.3 Positioning59
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance's aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF800PO |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 588 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Mekanisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 250 ° C |
| Självrengörande: | Nej |
| Övervärme: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Varmluftsgrillning: | Nej |
| Snabb värme: | Nej |
| Produktens färg: | Gräddfärgad |
| Skärmtyp: | Analog |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Lampor: | 40 W |
| Grill styrka: | 1700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Nej |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.89 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Nej |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Grill, hela ytan + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.88 MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF800PO ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026