Smeg SFP6106WTPS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFP6106WTPS (78 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 26 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFP6106WTPS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/78

Contents
81
EN
1Instructions82
1.1General safety instructions82
1.2Appliance purpose86
1.3Manufacturer’s liability86
1.4This user manual86
1.5Identification plate86
1.6Disposal87
1.7How to read the user manual88
1.8To save energy 88
2Description89
2.1General description89
2.2Control panel90
2.3Other parts91
2.4Accessories92
3Use94
3.1Using the accessories95
3.2Using the oven96
3.3Cooking advice113
3.4Smart Cooking115
3.5Memory117
3.6My recipes124
3.7Other functions129
3.8Settings135
4Cleaning and maintenance140
4.1Cleaning the surfaces140
4.2Cleaning the door140
4.3Cleaning the oven cavity142
4.4Extraordinary maintenance150
5Installation153
5.1Electrical connection153
5.2Positioning154
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFP6106WTPS |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 39100 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 48 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Stor |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Övervärme: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 2 |
| Internminne: | 2 GB |
| Snabb värme: | Ja |
| Internminnestyp: | DDR2 |
| Innermått (B x D x H): | 460 x 425 x 360 mm |
| Mac-kompatibilitet: | Nee |
| ETC: | Nee |
| Klockhastighetsminne: | 667 MHz |
| Snabbstart: | Ja |
| Minneslayout (moduler x storlek): | 2 x 1 GB |
| Typ av buffrat minne: | Unregistered (unbuffered) |
| Minnesspänning: | 1.8 V |
| Bakplåt: | Ja |
| Smart matlagningsfunktion: | Ja |
| Antal anpassningsbara recept: | 64 |
| Antal stift: | 240 |
| CAS latens: | 5 |
| Flerstegsmatlagning: | Ja |
| Pekguide: | Ja |
| Produktens färg: | Silver |
| Skärmtyp: | TFT |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 42700 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Styrningsappar som stöds: | SmegConnect |
| Wi-Fi-styrning: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 10 |
| Ugnens matlagningsmetod: | Termoventilerad |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Stektermometer: | Ja |
| Klar larm: | Ja |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Nedre uppvärmning + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Effekt, övre värmare: | 1000 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Trågens material: | Emaljerad |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Turbo-läge: | Ja |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Kollektion: | Linea |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 3 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFP6106WTPS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026