Smeg TR4110AZ Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR4110AZ (40 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 10 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR4110AZ eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR4110AZ |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 1100 mm |
| Djup: | 600 mm |
| Höjd: | 910 mm |
| Grill: | Ja |
| Antal funktioner: | 5 |
| Förpackningens bredd: | 1142 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Ångkokning: | Nej |
| Rotisserie: | Nej |
| Ugnens strömkälla: | Naturgas |
| Antal ugnar: | 3 |
| Antal gasbrännare: | 7 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 95.1 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Självrengörande: | Nej |
| Färgnamn: | Blå |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 2 galler |
| Antal bakplåtar: | 3 |
| Förvaringsfack: | Ja |
| Grill med fläkt: | Nej |
| Minsta säkringsskydd: | 37 A |
| Bakplåt: | Ja |
| Integrerat stänkskydd: | Nej |
| Ugn 3 långsam tillagning: | Nej |
| Dubbel grill: | Nej |
| Brödbakningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2 brödbakningsfunktion: | Nej |
| Produktens färg: | Blå |
| bruksanvisning: | Ja |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| Låddjup: | 682 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 147300 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 61 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Antal nivåer: | 4 |
| Rengöringstyp: | Katalytisk |
| AC-inspänning: | 2220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50/60 hz |
| Strömkabel ingår: | Ja |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ström: | 37 A |
| Tittfönster: | Ja |
| Barnsäkert: | Nej |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 7 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Central fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Stor |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Tvåzoners |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 2900 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 2900 W |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | - l |
| Totalt ugn: | - W |
| Ugnström: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1000 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Central bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Handtagets färg: | Rostfritt stål |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 40 mm |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Värmningslåda: | Nej |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn med varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 61 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugn 2, grill: | Nej |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, visningsruta: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 2 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Stektermometer: | Nej |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Förvaringsutrymmets placering: | Botten |
| Typ av förvaringsutrymme: | Förvaringslåda |
| Bridge-funktion: | Nej |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Hälltimer: | Nej |
| Ugnstimer: | Ja |
| Avfrostning program mängd: | 1 |
| Pizzatillagningsfunktion: | Nej |
| Infällbara vred: | Nej |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger fram |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Medium |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | gas |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 1800 W |
| Grillfunktion med fläkt: | Nej |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Kylfläkt för ugnslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, avtagbara hyllskenor: | Nej |
| Ugn 2, Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllpositioner: | 4 |
| Ugn 2, intern ytbeläggning: | Emalj |
| Ugn 2, katalytiska höljen på sidoväggar: | Nej |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Katalytiska höljen på sidoväggar: | Ja |
| Halv grill: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Antal ugnsnät: | 1 |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Övre och nedre uppvärmning (ugn 2): | Ja |
| Undervärme och fläkt: | Ja |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 316 x 444 x 425 mm |
| Ugn 2, upptiningsfunktion: | Ja |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 36 l |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Ugn 3, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 3, Antal hyllpositioner: | 2 |
| Ugn 3, innermått (B x D x H): | 169 x 440 x 443 mm |
| Ugn 3, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 3, intern ytbeläggning: | Emalj |
| Ugn 3, avtagbara hyllskenor: | Nej |
| Ugn 3, Teleskophyllor: | Nej |
| Ugn 3, Antal hyllor: | 1 galler |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 5 |
| Ugn 2, rotisserie: | Nej |
| Ugn 2, återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, Långsam tillagning: | Nej |
| Ugn 2, varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 2, halv grill: | Nej |
| Ugn 2, Grillfunktion med fläkt: | Nej |
| Ugn 3, bruttokapacitet: | 41 l |
| Ugn 3, Grillfunktion med fläkt: | Nej |
| Ugn 2, antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Ugn 2, ångkokning: | Nej |
| Ugn 2, Basvärme och fläkt: | Ja |
| Hällen har varmhållningsfunktion: | Nej |
| Ugn 3, visningsruta: | Nej |
| Ugn 2, Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Placering av platta/tillagningsyta 7: | Höger bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 7: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 7: | Medium |
| Effekt på platta/tillagningsyta 7: | 1800 W |
| Ugn 3, grilleffekt: | 2700 W |
| Ugn 3, Antal funktioner: | 1 |
| Ugn 3, Toppvärme: | Nej |
| Ugn 3, Topp, botten och fläkt: | Nej |
| Ugn 3, Bottenvärme: | Nej |
| Ugn 3, Basvärme och fläkt: | Nej |
| Ugn 3, varmhållningssystem: | Nej |
| Ugn 3 brödbakningsfunktioner: | Nej |
| Ugn 3, delad funktion: | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR4110AZ ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026