Smeg TR93BL Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg TR93BL (42 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg TR93BL eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | TR93BL |
| Produkttyp: | Fristående köksspis |
| Färg på produkten: | Wit |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 13000 g |
| Bredd: | 171.5 mm |
| Djup: | 150 mm |
| Höjd: | 744 mm |
| Grill: | Ja |
| Förpackningens bredd: | 960 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Avfrostningsfunktion: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Elektronisk tändning: | Ja |
| Ugnens strömkälla: | Elektrisk |
| Antal ugnar: | 3 |
| Antal automatiska program: | 8 |
| Antal gasbrännare: | 6 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 0.95 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Anslutningsteknik: | Bedraad |
| Typ av strömkälla: | AC |
| Ursprungsland: | Italien |
| Genomsnittlig effekt: | 100 W |
| Antal hyllor: | 4 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Förstärkarens uteffekt: | 100 W |
| Rekommenderad användning: | Universeel |
| Ljudutgångskanaler: | - kanalen |
| Högtalarplacering: | Muur-montage |
| Antal förare: | 16 |
| Frekvensomfång: | 130 - 20000 Hz |
| AC-ingångsspänning: | 100 - 240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50/60 Hz |
| Ljudtrycksnivå (max): | 94 dB |
| Förstärkarklass: | D |
| Inbyggd förstärkare: | Ja |
| Distributionsmönster: | 120 ° |
| Produktens färg: | Svart |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 670 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 129600 g |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens bruttokapacitet: | 70 l |
| Ugnens nettokapacitet: | 61 l |
| Ugnens innermått (B x D x H): | 444 x 425 x 316 mm |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220 - 415 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 36 A |
| Antal fläktar: | 1 fläkt/-ar |
| Grill styrka: | 2700 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Typ av spishäll: | Gas |
| Antal brännare / zoner matlagning: | 6 |
| Placering av platta/tillagningsyta 4: | Central bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 4: | Medium |
| Typ av platta/tillagningsyta 3: | Liten |
| Placering av platta/tillagningsyta 3: | Central fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 1: | Extra stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 2: | Vänster bak |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4: | gas |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2: | gas |
| Typ av platta/tillagningsyta 2: | Liten |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1: | gas |
| Placering av platta/tillagningsyta 1: | Främre till vänster |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1: | 4200 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3: | 1000 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4: | 1800 W |
| Ugnström: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.77 kWh |
| Anslutningseffekt (elektrisk): | 8300 W |
| Anslutningseffekt (gas): | 12700 W |
| Material i hällstativ: | Gjutjärn |
| Effekt på platta/tillagningsyta 5: | 1800 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 5: | Medium |
| Placering av platta/tillagningsyta 5: | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 5: | gas |
| Invändigt ytskikt: | Emalj |
| Ugnens dörröppning: | Sidoöppning |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Teleskophyllor: | Ja |
| Ugn 2, storlek: | Medium |
| Ugn 2, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 2, nettokapacitet: | 62 l |
| Ugn 2, bruttokapacitet: | 69 l |
| Ugn 2, avtagbar lucka: | Ja |
| Ugn 2, avtagbar glaslucka: | Ja |
| Ugn 2, Antal hyllor: | 9 galler |
| Ugn 2, invändig lampa: | Ja |
| Grillpanna: | Ja |
| Ugnens invändiga ytbehandling: | Emalj |
| Klar larm: | Ja |
| Material i ugnens dörr: | Glas |
| Ugnstimer: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Placering av platta/tillagningsyta 6: | Höger bak |
| Typ av platta/tillagningsyta 6: | Stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 6: | gas |
| Effekt på platta/tillagningsyta 6: | 2900 W |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.77 MJ |
| Ugn 2, Antal paneler med glasdörrar: | 2 |
| Ugn 2, material i dörr: | Glas |
| Ugn 2, dörröppning: | Sidoöppning |
| Ugn 2, vanlig tillagning: | Ja |
| Ugn 2, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Ugn 2, innermått (B x D x H): | 275 x 370 x 605 mm |
| Ugn 2, energiförbrukning (forcerad konvektion): | 0.97 kWh |
| Ugn 3, storlek: | Liten |
| Ugn 3, strömkälla: | Elektrisk |
| Ugn 3, nettokapacitet: | 36 l |
| Ugn 3, grill: | Ja |
| Ugn 3, invändig lampa: | Ja |
| Ugn 3, innermått (B x D x H): | 440 x 443 x 169 mm |
| Ugn 3, Antal paneler med glasdörrar: | 3 |
| Ugn 3, material i dörr: | Glas |
| Ugn 3, termostatområde: | 50 - 260 ° C |
| Ugn 3, Antal hyllor: | 2 galler |
| Kemikalieskattesänkning (Sverige): | 50 |
| Ugn 2, Antal funktioner: | 1 |
| Ugn 3, bruttokapacitet: | 41 l |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg TR93BL ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026