StarTech.com MCMGBSCSM10 Bruksanvisning
StarTech.com Inte kategoriserad MCMGBSCSM10
Läs gratis den bruksanvisning för StarTech.com MCMGBSCSM10 (2 sidor) i kategorin Inte kategoriserad. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om StarTech.com MCMGBSCSM10 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/2

Quick-start guide
FR: Guide de l’utilisateur - fr.startech.com
DE: Bedienungsanleitung - de.startech.com
ES: Guía del usuario - es.startech.com
NL: Gebruiksaanwijzing - nl.startech.com
PT: Guia do usuário - pt.startech.com
IT: Guida per l’uso - it.startech.com
Manual Revision: 10/12/2017
For the latest information, technical specications, and support for
this product, please visit www.StarTech.com/MCMGBSCSM10.
Package contents
• 1 x media converter
• 1 x universal power adapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
• 1 x quick-start guide
Requirements
• Ethernet network (10/100/1000)
• Gigabit (1000Mbps) Fiber network
Requirements are subject to change. For the latest requirements,
please visit www.StarTech.com/MCMGBSCSM10.
MCMGBSCSM10
Gigabit Ethernet to SC Fiber Media Converter - 1000Base-LX - Single-mode - 10 km
*actual product may vary from photos
Product diagram
Right view
SC Fiber port
LED indicators
Link Fault Pass-through switch
RJ45 Ethernet port
Left view
Power adapter port
LED indicators
LEDStatusDescription
PWR
Illuminated greenPower is being
received
Not illuminatedPower is not being
received
Fiber LNK/ACT
Illuminated greenLink to Fiber port
detected
Not illuminatedNo link to Fiber port
detected
Blinking greenData is being received
or sent through the
Fiber port
TP LNK/ACT
Illuminated greenLink to Ethernet port
detected
Not illuminatedNo link to Ethernet
port detected
Blinking greenData is being received
or sent through the
Ethernet port
TP 1000
Illuminated greenPort is transmitting
data at 1000Mbps
Not illuminatedPort is transmitting
data at 10/100Mbps
Produktspecifikationer
| Varumärke: | StarTech.com |
| Kategori: | Inte kategoriserad |
| Modell: | MCMGBSCSM10 |
| Vikt: | 196 g |
| Bredd: | 105 mm |
| Djup: | 70 mm |
| Höjd: | 26 mm |
| Förpackningens bredd: | 138 mm |
| LED-indikatorer: | Activity, Link, Power |
| Certifiering: | CE, FCC |
| Uteffekt: | 2.6 A |
| Våglängd: | 1310 nm |
| Snabbinstallationsguide: | Ja |
| Medeltid mellan fel (MTBF): | 50000 h |
| Maximal dataöverföringshastighet: | 1000 Mbit/s |
| Spänning: | 100 - 240 V |
| Produktens färg: | Svart |
| Låddjup: | 285 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 560 g |
| Typ av strömkontakt: | Typ N |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Datahastighet för Ethernet-LAN: | 10,100,1000 Mbit/s |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Temperatur vid drift: | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -10 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 5 - 90 % |
| Extern strömadapter: | Ja |
| Hållbarhetscertifiering: | RoHS |
| Utgångsspänning: | 5 V |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Harmonized System (HS)-kod: | 85176990 |
| Intern: | Nej |
| Ingående ström: | 0.5 A |
| Jumboramar: | 9000 |
| Jumbo Frames stöd: | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra: | Ja |
| Maximal överföringshastighet avstånd: | 10000 m |
| Duplex systemet: | Fullständig |
| Fiberoptiska kontakten: | SC |
| Fiberportar kvantitet: | 1 |
| Auto MDI / MDI-X: | Ja |
| Fiberlägets struktur: | Enkelläge |
| Omvandlare inmatningsgränssnitt: | 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T |
| Omvandlare utgränssnittet: | 100Base-LX |
| Wavelength-division multiplexing (WDM): | Nej |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med StarTech.com MCMGBSCSM10 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Inte kategoriserad StarTech.com Manualer
18 Mars 2025
18 Mars 2025
3 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
Inte kategoriserad Manualer
Nyaste Inte kategoriserad Manualer
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025