StarTech.com ST121HD20FXA2 Bruksanvisning
StarTech.com AV extender ST121HD20FXA2
Läs gratis den bruksanvisning för StarTech.com ST121HD20FXA2 (2 sidor) i kategorin AV extender. Guiden har ansetts hjälpsam av 32 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om StarTech.com ST121HD20FXA2 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/2

Quick-Start Guide
To view manuals, FAQs, videos, drivers, downloads, technical drawings, and more, visit www.startech.com/support.
Manual Revision: January 17, 2023 8:29 AM
Product ID
ST121HD20FXA2
Transmitter
Receiver
ComponentFunction
1Power LED Indicator
• Transmitter and Receiver: Solid Red when the
Universal Power Adapter is connected
HDMI over Fiber Extender - 4K 60Hz
2
Optical Signal LED
Indicator
• Transmitter and Receiver: Solid Green when
the Transmitter and Receiver establish an
optical link
3HDMI Signal LED Indicator
• Transmitter: Solid Green when an HDMI Source
Device is connected to the HDMI Input Port
• Receiver: Solid Green when an HDMI Display
Device is connected to the HDMI Output Port
4IR Input Port
• Transmitter and Receiver: Connect an IR
Receiver
5IR Output Port
• Transmitter and Receiver: Connect an IR
Blaster
6Audio Input Selector
• Change between HDMI Audio Pass-through, or
Line In
7EDID Selector
• Set the EDID mode for the HDMI Extender
• 11: Copy Receiver’s HDMI Output EDID
• 10: Copy Transmitter’s HDMI Output EDID
• 01: Force 4K 60Hz EDID
• 00: Force 1080P EDID
8Service Port
• Transmitter and Receiver: For manufacturer
use only
9DC 5V Input
• Transmitter and Receiver: Connect the
Universal Power Adapter
10Optical Connection Port
• Connect the Transmitter and Receiver with a
Single Mode or Multi Mode Fiber Optic Cable
• The LC Simplex SFP Module is pre-installed
• Third Party SFP Module’s cannot be used
11HDMI Output Port• Connect an HDMI Display Device
12HDMI Input Port• Connect an HDMI Source Device
13Line In Port• Connect a 3.5mm Audio Device
14Serial Terminal Block
• Transmitter and Receiver: Connect a RS232
Serial Device to the Terminal Block for bi-
directional communication
15Audio Output• Connect to an Audio Output Device
12
3
45
678
91011121314
123458
910111514
Produktspecifikationer
| Varumärke: | StarTech.com |
| Kategori: | AV extender |
| Modell: | ST121HD20FXA2 |
| Vikt: | 280 g |
| Bredd: | 68 mm |
| Djup: | 134 mm |
| Höjd: | 60 mm |
| Förpackningens bredd: | 200 mm |
| LED-indikatorer: | Activity, Power |
| Maximal upplösning: | 4096 x 2160 pixlar |
| Snabbstartsguide: | Ja |
| HDCP: | Ja |
| HDR-stöd: | Ja |
| HDMI-version: | 2.1 |
| Modell: | Sändare och mottagare för AV-utrustning |
| Uteffekt: | 1 A |
| USB-anslutning: | Micro-USB B |
| Ljudutgångskanaler: | 7.1 kanaler |
| Bandbredd: | 18 Gbit/s |
| HDCP-version: | 2.2 |
| Antal HDMI-utgångar: | 2 |
| Driftspänning: | 5 V |
| Linjeutgångar (RCA): | 1 |
| Seriellt gränssnitt: | RS-232 |
| IR-sändare ingår: | Ja |
| Infrarött (IR) frekvensområde: | 20 - 60 kHz |
| Produktens färg: | Svart |
| Antal USB-portar: | 2 |
| Låddjup: | 300 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 1000 g |
| Ytterförpackningens höjd: | 402 mm |
| Produkter per ytterförpackning: | 20 styck |
| Ytterförpackningens längd: | 530 mm |
| Ytterförpackningens bredd: | 325 mm |
| Typ av strömkontakt: | Typ M |
| Temperatur vid drift: | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 20 - 90 % |
| Seriella portar: | 2 |
| Hållbarhetscertifiering: | CE, RoHS |
| AC-inspänning: | 100 - 240 V |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Likströmsingång: | Ja |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| Max uppdateringsfrekvens: | 60 hz |
| HDR-teknik (High Dynamic Range): | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Ingående ström: | 0.35 A |
| Kretsar: | SiFotonics SD1503/SD1513 |
| Maximal överföringshastighet avstånd: | 1000 m |
| Uppfyller hållbarhetskrav: | Ja |
| Fiberoptiska kontakten: | LC |
| Fiberportar kvantitet: | 2 |
| Fiberlägets struktur: | Multi-mode, Single-mode |
| Fjärrstyrd IR-utgång: | 2 |
| Linje in: | Ja |
| HDMI-in: | 1 |
| Baudhastighet: | 115.2 Kbit/s |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 2 |
| IR-mottagare ingår: | Ja |
| Elektrostatisk urladdning (ESD) skydd: | 8 kV |
| EDID (Extended display identification data): | Ja |
| ESD-skydd: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med StarTech.com ST121HD20FXA2 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
AV extender StarTech.com Manualer
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
AV extender Manualer
Nyaste AV extender Manualer
8 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
26 Februari 2025
25 Februari 2025
20 Februari 2025
20 Februari 2025