Hanwha XNO-9082R Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XNO-9082R
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XNO-9082R (56 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 28 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XNO-9082R eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/56

NETWORK CAMERA
User Manual
XNV-9082R/XNV-8082R
XND-9082RV/XND-8082RV
XND-9082RF/XND-8082RF
XNO-9082R/XNO-8082R
XNB-9002/XNB-8002
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XNO-9082R |
| Vikt: | 2200 g |
| Höjd: | 368.6 mm |
| Ljudformat som stöds: | AAC-LC, ADPCM, G.711 μ-law, G.726 |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265 |
| Maximal upplösning: | 3840 x 2160 pixlar |
| Diameter: | 91 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| HTTPS-kryptering: | Ja |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Fokus: | Motoriserad |
| Strömförbrukning (max): | 14.5 W |
| Optisk sensorstorlek: | 1/2.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Optisk zoom: | 3 x |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1600 x 1200 (UXGA),2592 x 1944,2688 x 1520,3840 x 2160 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Ljuddetektering: | Ja |
| Progressiv skanning: | Ja |
| Flashminne: | 512 MB |
| Samplingshastighet: | 16 kHz |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| Rörelsesensor: | Ja |
| Antal språk: | 17 |
| Observationsavstånd (vidvinkel): | 19.9 m |
| Observationsavstånd (tele): | 83.9 m |
| Igenkänningsavstånd (vidvinkel): | 10 m |
| Igenkänningsavstånd (tele): | 42 m |
| Identifieringsavstånd (vidvinkel): | 5 m |
| Identifieringsavstånd (tele): | 21 m |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Produktens färg: | Grå |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 1/5 - 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Formfaktor: | Stifthylsa |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| mörkerseende avstånd: | 40 m |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 10.5 W |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt: | Snabb Ethernet |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 11.2 W |
| Temperatur vid drift: | -50 - 60 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 95 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| AC-inspänning: | 24 V |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP66, IP67 |
| Språkstöd: | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, ITA, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Innertak/vägg |
| Minimibelysning: | 0.05 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 2.8 - 8.4 mm |
| Största bländarnummer: | 2.8 |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | - MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265 |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP (TCP, UDP Unicast) |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Spegel: | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS): | Defocus, Face detection |
| Strömkälla av typen: | AC, DC, PoE |
| DC-utgång volt: | 12 |
| USB-port: | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| PTZ-styrning: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Minsta bländarnummer: | 1.2 |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 114 ° |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Närmsta fokusavstånd: | 0.7 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 62 ° |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10 |
| Fog bevis: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal: | 133 ° |
| Detekteringsavstånd (bred): | 49.9 m |
| Detekteringsavstånd (tele): | 209.9 m |
| Antiflimmer: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XNO-9082R ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026