Hanwha XNV-8081RE Bruksanvisning
Hanwha övervakningskamera XNV-8081RE
Läs gratis den bruksanvisning för Hanwha XNV-8081RE (59 sidor) i kategorin övervakningskamera. Guiden har ansetts hjälpsam av 32 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 5 recensioner. Har du en fråga om Hanwha XNV-8081RE eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/59

NETWORK CAMERA
User Manual
XNV-6081RE/XNV-8081RE
XND-6081REV/XND-8081REV
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hanwha |
| Kategori: | övervakningskamera |
| Modell: | XNV-8081RE |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Vikt: | 250 g |
| Bredd: | 350 mm |
| Djup: | 74 mm |
| Höjd: | 18 mm |
| Förpackningens vikt: | 600 g |
| Förpackningens bredd: | 385 mm |
| Djuppackning: | 120 mm |
| Användarmanual: | Ja |
| Husmaterial: | Kunststof |
| LED-indikatorer: | Ja |
| På / Av knapp: | Ja |
| Ljudformat som stöds: | AAC-LC, ADPCM, G.711, G.711 μ-law, G.726 |
| Videoformat som stöds: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Anslutningsteknik: | Bedraad |
| Ethernet LAN: | Ja |
| Maximal upplösning: | 3840 x 2160 Pixels |
| Diameter: | 180 mm |
| Antal kameror: | 1 |
| Integrerad minneskortläsare: | Ja |
| Kompatibla minneskort: | MMC, MicroSD (TransFlash), SDHC |
| HTTPS-kryptering: | Ja |
| Zoomkapacitet: | Ja |
| Ursprungsland: | China |
| Kod Storbritanniens handelstull: | 84718000 |
| Antal USB 2.0-portar: | 2 |
| VGA (D-Sub) port(ar): | 1 |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| Antal Ethernet LAN (RJ-45)-portar: | 1 |
| Fokus: | Motoriserad |
| Lösenordsskydd: | Ja |
| Strömförbrukning (max): | 25.5 W |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Optisk sensorstorlek: | 1/1.8 " |
| Bildsensortyp: | CMOS |
| Optisk zoom: | 2.4 x |
| HD typ: | 4K Ultra HD |
| vitbalans: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Upplösning (maximal digital): | 3840 x 2160 Pixels |
| Grafikupplösningar som stöds: | 320 x 240,640 x 360,640 x 480 (VGA),720 x 480,720 x 576,800 x 448,800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 960,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080),2048 x 1536 (QXGA),2560 x 1440,2560 x 1920 |
| Modell: | IP-säkerhetskamera |
| Antal DisplayPorts: | 1 |
| Ethernet LAN, dataöverföringshastigheter: | 1000 Mbit/s |
| Antal användare: | 20 användare (er) |
| Ljuddetektering: | Ja |
| Antal portar USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ A: | 3 |
| Antal portar USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typ C: | 2 |
| Utström: | 5 A |
| Spännande: | 20 V |
| Progressiv skanning: | Ja |
| Flashminne: | 256 MB |
| Värdgränssnitt: | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB-strömförsörjning: | Ja |
| USB Power Delivery herziening: | 3.0 |
| USB-strömleverans till max.: | 100 W |
| Samplingshastighet: | 16 kHz |
| Rotationsvinkel: | 355 ° |
| Antal linser: | 1 |
| Strömningsmetod: | Multicast, Unicast |
| Antal sensorer: | 1 |
| Rörelsesensor: | Ja |
| Antal skärmar som stöds: | 3 |
| Antal språk: | 17 |
| Observationsavstånd (vidvinkel): | 19.7 m |
| Observationsavstånd (tele): | 58 m |
| Igenkänningsavstånd (vidvinkel): | 9.9 m |
| Igenkänningsavstånd (tele): | 29 m |
| Identifieringsavstånd (vidvinkel): | 4.9 m |
| Identifieringsavstånd (tele): | 15 m |
| Highlight Compensation (HLC): | Ja |
| Överföringshastighet: | 5 Gbit/s |
| Harmoniserad systemkod (HS): | 84733020 |
| Förpackningsvolym: | 1848 cm³ |
| Automatisk vändning: | Ja |
| Automatisk spårning: | Ja |
| Strömkabelns-längd: | 0.3 m |
| Lutningsvinkel: | -45 - 85 ° |
| Typ av minneskort: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Produktens färg: | Vit |
| Inbyggd kortläsare: | Ja |
| Slutartid: | 2 - 1/12000 s |
| LED typ: | IR |
| Formfaktor: | Kupol-formad |
| Kompositvideo ut: | 1 |
| mörkerseende avstånd: | 50 m |
| Strömförbrukning (Power over Ethernet (PoE)): | 12.95 W |
| brett dynamiskt omfång (WDR): | Ja |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar: | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig): | 10.2 W |
| Temperatur vid drift: | -40 - 55 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -50 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 90 % |
| Fuktighet (förvaring): | 0 - 90 % |
| Internationellt skydd (IP) kod: | IP66, IP67, IP69, IP69K |
| Språkstöd: | CHI (SIMPL), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FRE, GRE, HUN, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Video rörelsedetektor: | Ja |
| Kryptering/säkerhet: | 802.1x RADIUS, EAP-LEAP, EAP-TLS, HTTPS, SSL/TLS |
| Material, hölje: | Gjuten aluminium |
| Kamerapanoreringskontroll: | Ja |
| Placeringar som kan användas: | Inomhus & utomhus |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Dag / nattläge: | Ja |
| Monteringssätt: | Tak |
| Minimibelysning: | 0.07 lx |
| Kameraslutningstyp: | Elektronisk |
| Brännviddsintervall: | 3.9 - 9.4 mm |
| Mörkerseende: | Ja |
| Totalt megapixel: | 5 MP |
| Komprimeringsformat: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Bildfrekvens: | 30 fps |
| Strömmande video: | Ja |
| Ljuddämpning: | Ja |
| Vänd och spegla: | Ja |
| Integritetsskydd: | Ja |
| Styrning av bit-hastighet: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Bakgrundsbelysningskompensation (BLC): | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP |
| Filtrering för IP-adress: | Ja |
| Systemfunktioner för intelligent videoövervakning (IVS): | Defocus, Face detection, People counting |
| Strömkälla av typen: | PoE |
| USB-port: | Ja |
| Kommunikationsstandarder: | IEEE 802.3af |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS): | Ja |
| Lutningskontroll för kamera: | Ja |
| Högsta minneskortskapacitet: | 512 GB |
| Uttag för mikrofon/linje in: | Ja |
| Bildstabiliserare: | Ja |
| Larm ingång / utgång: | Ja |
| Fjärruppspelning: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, horisontell: | 92.1 ° |
| Aktivt manipulering larm: | Ja |
| Panoreringsvinkel: | 0 - 360 ° |
| Närmsta fokusavstånd: | 0.5 m |
| Objektivets betraktningsvinkel, vertikal: | 67.2 ° |
| Typ av larmmeddelande: | E-post |
| IK klass: | IK10+ |
| Fog bevis: | Ja |
| Funktion för personräkning: | Ja |
| Objektivets betraktningsvinkel, diagonal: | 119.9 ° |
| Detekteringsavstånd (bred): | 49.4 m |
| Detekteringsavstånd (tele): | 146 m |
| Antiflimmer: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hanwha XNV-8081RE ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
övervakningskamera Hanwha Manualer
18 Februari 2026
16 Februari 2026
15 Februari 2026
14 Februari 2026
5 Februari 2026
5 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
3 Februari 2026
1 Februari 2026
övervakningskamera Manualer
Nyaste övervakningskamera Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026