Hotpoint CS1A 200 H Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Hotpoint CS1A 200 H (8 sidor) i kategorin Frys. Guiden har ansetts hjälpsam av 32 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Hotpoint CS1A 200 H eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/8

INSTRUCTIONS FOR USE
IMPORTANT SAFETY INSTRUCTIONS
•WARNING: to avoid a hazard due
to instability, positioning or fixing of
the appliance must be done in
accordance with the manufacturer
instructions.
•WARNING: keep the appliance
ventilation openings clear of
obstruction.
•WARNING: do not damage the
appliance refrigerant circuit pipes.
•WARNING: Do not use
mechanical, electric or chemical
means other than those
recommended by the Manufacturer
to speed up the defrost process.
•WARNING: Do not use or place
electrical devices inside the
appliance compartments if they are
not of the type expressly authorised
by the Manufacturer.
Information: This appliance does
not contain CFCs. The refrigerant
circuit contains R134a (HFC) or
R600a (HC) (see the rating plate
inside the appliance).
• Appliances with Isobutane
(R600a): isobutane is a natural gas
without environmental impact, but is
flammable. Therefore, make sure
the refrigerant circuit pipes are not
damaged. Keep special attention in
case of damaged pipes emptying
the refrigerant circuit.
• This product may contain
Fluorinated Greenhouse Gases
covered by the Kyoto Protocol; the
refrigerant gas is inside a
hermetically sealed system.
Refrigerant gas: R134a has a
Global Warming Potential of (GWP)
1300.
• C-Pentane is used as blowing
agent in the insulation foam and it is
a flammable gas. Pay special
attention during disposal
operations.
• This appliance is intended to be
used in household and similar
applications such as
- staff kitchen areas in shops,
offices and other working
environments;
- farm houses and by clients in
hotels, motels and other residential
type environments;
- bed and breakfast type
environments;
- catering and similar non-retail
applications
• Do not store explosive substances
such as aerosol cans with a
flammable propellant in this
appliance.
• This appliance can be used by
children aged from 8 years and
above and persons with reduced
physical, sensory or mental
capabilities or lack of experience
EN
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Hotpoint |
| Kategori: | Frys |
| Modell: | CS1A 200 H |
| Produkttyp: | Frysbox |
| Vikt: | 27900 g |
| Bredd: | 806 mm |
| Djup: | 642 mm |
| Höjd: | 865 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 202 kWh |
| Sladdlängd: | 1.7 m |
| Energieffektivitetsklass (gammal): | A+ |
| Fryskapacitet: | 14.5 kg/24h |
| antal stjärnor: | 4* |
| Produktens färg: | Vit |
| Vikt inkl. förpackning: | 29000 g |
| Lagringstid vid strömavbrott: | 32 h |
| Temperatur vid drift: | 10 - 43 ° C |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Upp |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 16 A |
| Ljudnivå Lc IEC: | 42 dB |
| Klimatkategori: | SN-T |
| Ansluten effekt: | 75 W |
| Frys - Antal hyllor: | 1 |
| Fryskapacitet netto.: | 202 l |
| Funktion för snabbinfrysning: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Hotpoint CS1A 200 H ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Frys Hotpoint Manualer
23 Mars 2026
3 Mars 2026
6 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
4 Juli 2025
4 Juli 2025
2 Juli 2025
26 Juni 2025
26 Juni 2025
Frys Manualer
Nyaste Frys Manualer
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
30 Mars 2026
30 Mars 2026
29 Mars 2026