McIntosh MX180 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för McIntosh MX180 (28 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 58 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om McIntosh MX180 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/28

McIntosh Laboratory, Inc. 2 Chambers Street Binghamton, New York 13903-2699 Phone: 607-723-3512 www.mcintoshlabs.com
MX180
A/V Processor
Owner’s Manual
Produktspecifikationer
| Varumärke: | McIntosh |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | MX180 |
| Färg på produkten: | Aluminium, Grey |
| Inbyggd display: | Nee |
| Bredd: | 165.1 mm |
| Djup: | 332.7 mm |
| Höjd: | 71.1 mm |
| Husmaterial: | Aluminium, Metal |
| LED-indikatorer: | Power, Status |
| På / Av knapp: | Ja |
| Fjärrkontroll: | W |
| Anslutningsteknik: | Bedraad |
| Audio-ingan (L, R): | 1 |
| Genomsnittlig effekt: | 520 W |
| DC-spänningsingång: | 10 - 14 V |
| Volymkontroll: | Draaiknop |
| Brofunktion: | Ja |
| Anslutning för nätadapter: | Ja |
| Material: | Aluminium, Metal |
| Avsedd för: | Auto |
| Equalizerinställningar: | Nee |
| Strömspänningsskydd: | Overload, Short circuit |
| Ljudutgångskanaler: | 2.0 kanalen |
| Frekvensomfång: | 9 - 50000 Hz |
| Signal-brusförhållande: | 105 dB |
| Anslutning till PC: | Nee |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 0.01 procent |
| Typ av kylning: | Passief |
| XLR in: | Nee |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Justering av basnivå: | Ja |
| Diskantjustering: | Nee |
| Crossover frekvens: | 35 Hz |
| Toppeffekt per kanal: | 800 W |
| Förstärkarklass: | A/B |
| Anslutningstyp för högtalare: | Klemmenaansluiting |
| Dynamisk effekt per kanal (2 Ohm): | 800 W |
| RMS uteffekt per kanal (4 Ohm): | 260 W |
| Dämpningsfaktor: | 125 |
| Brolägeseffekt per kanal (4 Ohm): | 1600 W |
| Vinstjustering: | Draaiknop |
| Högtalarväljare: | Nee |
| Multi-Zone kapacitet: | Nee |
| Basförstärkning: | 0 - 18 dB |
| Subsonic filterfrekvens: | 200 Hz |
| Inbyggd crossover: | Ja |
| Anslutning till skivspelare: | Nee |
| Subsonic filter: | Ja |
| Grundstötning: | Ja |
| Source Direct-funktion: | Nee |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med McIntosh MX180 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare McIntosh Manualer
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
1 Augusti 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026