Onkyo TX-RZ830 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Onkyo TX-RZ830 (30 sidor) i kategorin mottagare. Guiden har ansetts hjälpsam av 34 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Onkyo TX-RZ830 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/30
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Onkyo |
| Kategori: | mottagare |
| Modell: | TX-RZ830 |
| Vikt: | 14000 g |
| Bredd: | 435 mm |
| Djup: | 398 mm |
| Höjd: | 201.5 mm |
| Wi-Fi: | Ja |
| Bluetooth-version: | 4.1 |
| Bluetooth-profiler: | A2DP, AVRCP |
| Ljudformat som stöds: | AIFF, ALAC, FLAC, WAV, WAVE |
| Frekvensband: | AM, FM |
| Videolägen som stöds: | 480i, 480p |
| Hörlursutgångar: | 1 |
| Bluetooth Low Energy (BLE): | Ja |
| RS-232 port: | 1 |
| Impedans: | 16 Ω |
| Ljudutgångskanaler: | 9.2 kanaler |
| Internetradio: | Ja |
| FM-antenn: | Ja |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 1 % |
| Antal HDMI-utgångar: | 3 |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Ingångskänslighet: | 200 mV |
| AirPlay: | Ja |
| Pre-out anslutning: | Ja |
| THX-certifierad: | THX Select |
| Produktens färg: | Silver |
| Antal USB-portar: | 1 |
| bruksanvisning: | Ja |
| Hörlursanslutning: | 6,3 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 17000 g |
| Inbyggd kortläsare: | Nej |
| Strömförbrukning (vanlig): | 850 W |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| 3D kompatibilitet: | Ja |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Frekvensområde: | 5 - 100000 hz |
| Anslutningsteknologi: | Kabel & Trådlös |
| Nätverksansluten (Ethernet): | Nej |
| Effekt per kanal (20-20KHz @ 8 ohm): | - W |
| Mottagartyp: | Surround |
| Högtalare anslutning typ: | 3,5mm |
| Optisk enhet ingår: | Nej |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Batterier medföljer: | Ja |
| Ljudförstärkare: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.15 W |
| Bluetooth: | Ja |
| Manual: | Ja |
| Förpackningsstorlek (B x D x H): | 574 x 490 x 335 mm |
| Ingående kompositvideo: | 2 |
| Komponentvideo in (YPbPr / YCbCr): | 2 |
| Skärmgränssnitt (OSD): | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder: | DSD, DTS-HD Master Audio, DTS-HD Master Audio 5.1, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Ljudreturkanal (ARC): | Ja |
| Signal/brusförhållande (SNR): | 106 dB |
| Digital signalbehandling (DSP): | Ja |
| Antalet förinställda stationer: | 40 |
| Internetradio tjänster som stöds: | Amazon Music, Deezer, Spotify, Tidal, TuneIn |
| Digital audio optisk, ingående: | 2 |
| Digital koaxialingång för ljud: | 1 |
| FM band: | 87.5 - 108 MHz |
| AM band: | 522 - 1710 kHz |
| HDMI-in: | 7 |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 1 |
| 12V-utlösare: | Ja |
| Dynamisk effekt per kanal (8 ohm): | 130 W |
| Dynamisk effekt per kanal (4 Ohm): | 220 W |
| Synkroniserad ingångsimpedans: | 47000 Ω |
| Pre-out kanaler: | 11.2 |
| Antal 12V trigger-portar: | 1 |
| x.v. färgstöd: | Ja |
| Stöd för Deep Color: | Ja |
| Synkronisering av ljud och läppar: | Ja |
| AM-antenn: | Ja |
| Video D/A-omvandlare (DAC): | 32-bit/384kHz |
| Dynamisk effekt per kanal (3 ohm): | 250 W |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Onkyo TX-RZ830 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
mottagare Onkyo Manualer
15 Mars 2026
1 Februari 2026
28 Januari 2026
24 Januari 2026
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
8 Oktober 2025
7 Oktober 2025
7 Oktober 2025
6 Oktober 2025
mottagare Manualer
Nyaste mottagare Manualer
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
31 Mars 2026
31 Mars 2026
29 Mars 2026
29 Mars 2026
28 Mars 2026
28 Mars 2026
