Smeg KIV90XE Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg KIV90XE (1 sidor) i kategorin Fläktkåpa. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.4 stjärnor baserat på 8 recensioner. Har du en fråga om Smeg KIV90XE eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

Product fiche concerning the COMMISSION REGULATION (EU) No 66/2014 of 14 January 2014
Supplier name or brandSMEG
Product codeKIV90XE
Annual Efficiency Consumption (AEChood)64.4 KWh/year
Energy efficicency classB
Fluid Dynamic Efficiency (FDEhood)28.6
Fluid Dynamic Efficiency classA
Lighting Efficiency (LEhood)91.8 lux/W
Lighting Efficiency ClassA
Grease Filtering Efficiency84.5 %
Grease Filtering Efficiency ClassC
Air Flow at mimimum speed310 m³/h
Air flow at maximum speed535 m³/h
Air flow at boost speed760 m³/h
Airbourne acoustical A-weighted sound Power Emission at minimum speed50 dB(A)
Airborne acoustical A-weighted sound Power Emission at maximum speed62 dB(A)
Airbourne acoustical A-weighted sound power emission at boost speed71 dB(A)
Power consumption in stand-by mode0.49 W
Time increase factor1.00
Measured air flow rate at best efficiency point417 m³/h
Measured air pressure at best efficiency point426 Pa
Measured electric power input at best efficiency point173 W
Normal Power of the light system4 W
Average illumination of the light on the cooking surface (Emiddle)404 lux
Sound power level at highest setting62 dB(A)
07 February 2022
Smeg S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 Guastalla (RE), Italy
Tel. 0039 05228211
smeg@smeg.it
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Fläktkåpa |
| Modell: | KIV90XE |
| Inbyggd display: | Nej |
| Bredd: | 898 mm |
| Djup: | 560 mm |
| Höjd: | 700 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 63.4 kWh |
| Belysningsstyrka: | 296 lx |
| Motor ingår: | Ja |
| Antal motorer: | 1 |
| Ljudnivå (låg hastighet): | 52 dB |
| Antal lampor: | 4 lampor |
| Höjd (min): | 870 mm |
| Antal filter: | 2 styck |
| Antal hastigheter: | 3 |
| Höjd utan skorsten: | 253 mm |
| Modell: | Köksö |
| Luftflöde: | 820 m³/h |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Fettfilter typ: | Aluminium |
| Höjd (max.): | 1080 mm |
| Lamptyp: | LED |
| Ljudnivå Lc IEC: | 72 dB |
| Ansluten effekt: | 280 W |
| Typ av fläkt: | Bedrivs |
| Maximal flödeskapacitet: | 762 m³/h |
| Intensiv hastighet: | Ja |
| Evakueringsanslutning diameter: | 150 mm |
| Energiklass, flödesdynamik: | A |
| Energiklass, belysning: | A |
| Energiklass, fettfiltrering: | C |
| Ljudnivå (hög hastighet): | 64 dB |
| Ljudnivå (medelhög hastighet): | 58 dB |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg KIV90XE ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Fläktkåpa Smeg Manualer
9 April 2025
2 April 2025
30 Mars 2025
30 Mars 2025
30 Mars 2025
1 Februari 2025
28 Januari 2025
4 Januari 2025
4 Januari 2025
4 Januari 2025
Fläktkåpa Manualer
Nyaste Fläktkåpa Manualer
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025