Smeg KLT90LWHS Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg KLT90LWHS (1 sidor) i kategorin Fläktkåpa. Guiden har ansetts hjälpsam av 17 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.1 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg KLT90LWHS eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

Product fiche concerning the COMMISSION REGULATION (EU) No 66/2014 of 14 January 2014
Supplier name or brandSMEG
Product codeKLT90LWHS
Annual Efficiency Consumption (AEChood)94.4 KWh/year
Energy efficicency classB
Fluid Dynamic Efficiency (FDEhood)27.5
Fluid Dynamic Efficiency classB
Lighting Efficiency (LEhood)7.9 lux/W
Lighting Efficiency ClassF
Grease Filtering Efficiency43.0 %
Grease Filtering Efficiency ClassG
Air Flow at mimimum speed213 m³/h
Air flow at maximum speed459 m³/h
Air flow at boost speed604 m³/h
Airbourne acoustical A-weighted sound Power Emission at minimum speed51 dB(A)
Airborne acoustical A-weighted sound Power Emission at maximum speed64 dB(A)
Airbourne acoustical A-weighted sound power emission at boost speed70 dB(A)
Power Consumption in Off mode0 W
Power consumption in stand-by mode0.40 W
Time increase factor1.0
Energy efficiency index63.2
Measured air flow rate at best efficiency point358 m³/h
Measured air pressure at best efficiency point633 Pa
Measured electric power input at best efficiency point229 W
Normal Power of the light system15 W
Average illumination of the light on the cooking surface (Emiddle)117 lux
Sound power level at highest setting70 dB(A)
07 February 2022
Smeg S.p.A.
Via Leonardo da Vinci, 4
42016 Guastalla (RE), Italy
Tel. 0039 05228211
smeg@smeg.it
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Fläktkåpa |
| Modell: | KLT90LWHS |
| Vikt: | 22500 g |
| Bredd: | 899 mm |
| Djup: | 469 mm |
| Höjd: | 312 mm |
| Årlig energiförbrukning: | 94 kWh |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 990 mm |
| Motoreffekt: | 270 W |
| Belysningsstyrka: | 117 lx |
| Ljudnivå (låg hastighet): | 51 dB |
| Antal lampor: | 2 lampor |
| Höjd (min): | 312 mm |
| Antal filter: | 3 styck |
| Antal hastigheter: | 3 |
| Ursprungsland: | Italien |
| Modell: | Inbyggd i taket |
| Fjärrkontroll ingår: | Ja |
| Produktens färg: | Vit |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 585 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 27500 g |
| Tryck (Pa): | 633 |
| Fettfilter typ: | Gjuten aluminium |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | LED |
| Material, hölje: | Rostfritt stål |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ljudnivå Lc IEC: | 64 dB |
| Lampor: | 7.4 W |
| Typ av fläkt: | Bedrivs |
| Maximal flödeskapacitet: | 604 m³/h |
| Intensiv hastighet: | Ja |
| Evakueringsanslutning diameter: | 150 mm |
| Energiklass, flödesdynamik: | B |
| Energiklass, belysning: | F |
| Energiklass, fettfiltrering: | G |
| Ljudnivå (hög hastighet): | 64 dB |
| Minsta avstånd från elektrisk spis: | 650 mm |
| Minsta avstånd från gashäll: | 650 mm |
| Bullernivå (intensiv hastighet): | 70 dB |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Nej |
| Ljudnivå (medelhög hastighet): | 56 dB |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg KLT90LWHS ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Fläktkåpa Smeg Manualer
9 April 2025
2 April 2025
30 Mars 2025
30 Mars 2025
30 Mars 2025
1 Februari 2025
28 Januari 2025
4 Januari 2025
4 Januari 2025
4 Januari 2025
Fläktkåpa Manualer
Nyaste Fläktkåpa Manualer
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025
9 April 2025