Smeg LBW62PCIT Bruksanvisning
Smeg tvättmaskin LBW62PCIT
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg LBW62PCIT (1 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 11 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.6 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg LBW62PCIT eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

Product Information Sheet
COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2019/2014
Supplier's name or trademark: SMEG
Supplier’s address: Via Leonardo da Vinci, 4 42016 Guastalla (RE) - Italy
Model identifier: LBW62PCIT
General product parameters:
Parameter ValueParameterValue
Rated capacity (kg)6Dimensions in cm
Height 85
Width 60
Depth 42
EEIw80Energy Efficiency ClassD
Washing efficiency index1.040Rinsing effectiveness (g/kg)5.0
Energy consumption in kWh
per cycle, based on the eco
40-60 programme. Actual
energy consumption will
depend on how the
appliance is used.
0.648
Water consumption in litre per
cycle, based on the eco 40-60
programme. Actual water
consumption will depend on how
the appliance is used and on the
hardness of the water.
43
Maximum temperature
inside the treated textile (°C)
Rated capacity44
——Half 28
Quarter 23
Spin speed (rpm)
Rated capacity1120
Spin-drying efficiency classBHalf1120
Quarter 1220
Programme duration (h:min)
Rated capacity3:00
——Half 2:30
Quarter 2:20
Airborne acoustical noise
emissions in the spinning
phase (a) (dB(A) re 1 pW)
79 Airborne acoustical noise emission
class (spinning phase)C
Off-mode (W)0.50Standby mode (W)1.00
Delay start (W) (if applicable)4.00Networked standby (W) (if
applicable) —
Minimum duration of the guarantee: 24 months
This product has been designed to release silver ions during the washing cycle: FALSE
Additional information:
Weblink to the supplier’s website, where the information in point 9 of Annex II to Commission Regulation (EU) 2019/2023 (1) is found:
https://www.smeg.com/services/customer-service
Page 1 / 1
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | LBW62PCIT |
| Inbyggd display: | Ja |
| Timer: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 416 mm |
| Höjd: | 845 mm |
| Motor: | Borstlös |
| Sladdlängd: | 1.6 m |
| Ljudnivå (tvätt): | 61 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1200 RPM |
| Självrengörande: | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC): | Nej |
| Cykeltid (max): | 200 min |
| Antal tvättprogram: | 15 |
| Energiförbrukning per 100 cykler: | 65 kWh |
| Justerbara fötter: | Ja |
| Doseringsassistent: | Ja |
| Tvättprogram: | Lingerie, Hygiene/anti-allergy, Blouse/shirt, Cotton, Eco, Hand/wool, Hand, Mix, Quick, Synthetics, Spin/drain |
| Justerbar temperatur: | Ja |
| Minsta centrifugeringshastighet: | 600 RPM |
| Displaybelysning: | Ja |
| Nominell kapacitet: | 6 kg |
| Vattenkapacitet: | Kall |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Energiklass: | D |
| Belysningsfärg: | Orange |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Redo för anpassad panel: | Nej |
| Gångjärnssida: | Höger |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Bulleremission, klass: | C |
| Laddning: | Frontmatad |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Drum volym: | 41 l |
| Dörr färg: | Silver |
| Tittfönster: | Ja |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | B |
| Ljudnivå (spinn): | 79 dB |
| Fördröjd start: | 12 h |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Cykeltid (snabb-programmet): | 15 min |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 0.86 kWh |
| Återstående tidindikering: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 1 W |
| Ansluten effekt: | 1850 W |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Restfukt: | 53 % |
| Material, trumma: | Rostfritt stål |
| Funktion för att lägga till klädesplagg (paus): | Ja |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.5 W |
| Indikator för LED-programstadie: | Ja |
| Halv-belastning: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 165 ° |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Av- och på-knapp: | Ja |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Högsta tvättemperatur: | 90 ° C |
| Universalmotor: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg LBW62PCIT ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Smeg Manualer
11 Oktober 2025
6 Juli 2025
6 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
4 Juli 2025
6 Juni 2025
1 April 2025
10 Mars 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026