Smeg SF4101MCN1 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF4101MCN1 (46 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 16 personer och har ett genomsnittsbetyg på 5.0 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF4101MCN1 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/46

Contents
49
EN
1 Instructions50
1.1General safety instructions50
1.2Appliance purpose56
1.3Manufacturer’s liability56
1.4This user manual56
1.5Identification plate56
1.6 Disposal57
1.7How to read the user manual58
1.8To save energy 58
2 Description59
2.1General Description59
2.2Control panel60
2.3Other parts61
2.4 Accessories62
3 Use63
3.1Materials suitable for microwaves64
3.2Using the accessories65
3.3Using the oven67
3.4Cooking advice78
3.5Special functions81
3.6 Settings83
4Cleaning and maintenance87
4.1Cleaning the surfaces87
4.2Cleaning the door88
4.3Cleaning the oven cavity88
5 Installation90
5.1Electrical connection90
5.2 Positioning90
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF4101MCN1 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 40000 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 450 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Förpackningens bredd: | 635 mm |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Övervärme: | Ja |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 3 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Timerlägen: | End cooking time, Timer |
| Innermått (B x D x H): | 462 x 407 x 212 mm |
| Snabbstart: | Nej |
| Smart matlagningsfunktion: | Nej |
| Flerstegsmatlagning: | Nej |
| Pekguide: | Nej |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Knappar |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 43200 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 40 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| På / av-knapp: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 14 A |
| Installationsfack, bredd: | 564 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 447 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Mikrovågsugnens stryka: | 1000 W |
| Ansluten effekt: | 3100 W |
| Grill styrka: | 2000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 50 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 445 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Lätt att rengöra: | Ja |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Ja |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Antal tillagningsprogram: | 10 |
| Mjukstängande lucka: | Nej |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Effekt, undre värmare: | 1000 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Grillfunktion med fläkt: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Nej |
| Kemikalieskatt (Sverige): | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 554 mm |
| Demohandledningsläge: | Ja |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF4101MCN1 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026