Smeg SF6390XPZE Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF6390XPZE (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 8 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.9 stjärnor baserat på 7 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF6390XPZE eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Contents
55
EN
1 Instructions56
1.1General safety instructions56
1.2Appliance purpose59
1.3Manufacturer’s liability59
1.4This user manual59
1.5Identification plate59
1.6 Disposal59
1.7How to read the user manual60
2 Description61
2.1General Description61
2.2Control panel64
2.3Other parts65
2.4Available accessories66
3 Use68
3.1 Instructions68
3.2First use68
3.3Using the accessories69
3.4Using the oven70
3.5Cooking advice78
3.6Special functions80
3.7Automatic programs83
3.8Secondary menu86
4Cleaning and maintenance89
4.1 Instructions89
4.2Cleaning the surfaces89
4.3Cleaning the door90
4.4Cleaning the oven cavity92
4.5Vapor Clean (on some models only)94
4.6Pyrolytic (on some models only)97
4.7Extraordinary maintenance99
5 Installation102
5.1Electrical connection102
5.2Cable replacement102
5.3 Positioning103
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
TRANSLATION OF THE ORIGINAL INSTRUCTIONS
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF6390XPZE |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 38400 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 20 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.05 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Snabb värme: | Ja |
| Produktens färg: | Rostfritt stål |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 65 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 554 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 65 l |
| Totalt ugn: | - W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Installationsfack, höjd (max): | 585 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emaljerad stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.66 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Bröd & deg göra program: | Pizzadeg |
| Skyddar mot fingeravtryck: | Ja |
| Klar larm: | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF6390XPZE ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026