Smeg SF750OT Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SF750OT (26 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 18 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.7 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SF750OT eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/26

Contents
29
EN
1 Instructions30
1.1 General safety instructions30
1.2 Manufacturer liability31
1.3 Appliance purpose31
1.4 Disposal31
1.5 Identification plate32
1.6 This user manual32
1.7 How to read the user manual32
2 Description33
2.1 General Description33
2.2 Control panel33
2.3 Other parts34
2.4 Available accessories35
3 Use36
3.1 Instructions36
3.2 First use36
3.3 Using the accessories37
3.4 Using the oven37
3.5 Cooking advice40
3.6 Analogue programmer41
4 Cleaning and maintenance43
4.1 Instructions43
4.2 Cleaning the appliance43
4.3 Removing the door43
4.4 Cleaning the door glazing44
4.5 Vapor Clean47
4.6 Extraordinary maintenance48
5 Installation50
5.1 Electrical connection50
5.2 Cable replacement50
5.3 Positioning51
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for
maintaining the appliance’s aesthetic and functional qualities.
For further information on the product: www.smeg.com
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SF750OT |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av klocka: | Mekanisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Antal automatiska program: | 11 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Maximal temperatur (konventionell): | 250 ° C |
| Produktens färg: | mässing |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Antal nivåer: | 5 |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| AC-inspänning: | 220-240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Ström: | 13 A |
| Ljudnivå Lc IEC: | - dB |
| Lampor: | 40 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Mekanisk |
| Precisionspenna: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 2 |
| Normalkokning: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.89 kWh |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | - MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SF750OT ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026