Smeg SFP6401TB Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SFP6401TB (52 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 9 recensioner. Har du en fråga om Smeg SFP6401TB eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/52

Inhoudsopgave
211
NL
1Waarschuwingen212
1.1Algemene veiligheidswaarschuwingen212
1.2Beoogd gebruik216
1.3Aansprakelijkheid van de fabrikant216
1.4Deze gebruiksaanwijzing216
1.5Verwerking217
1.6Identificatieplaatje217
1.7Wegwijs in de gebruiksaanwijzing218
1.8Om energie te besparen 218
2Beschrijving219
2.1Algemene beschrijving219
2.2Bedieningspaneel220
2.3Andere onderdelen221
2.4Beschikbare accessoires221
3Gebruik223
3.1Gebruik van de accessoires224
3.2Het gebruik van de oven225
3.3Advies voor bereidingen232
3.4Speciale functies235
3.5Instellingen239
4Reiniging en onderhoud243
4.1Reiniging van de oppervlakken243
4.2Reiniging van de deur243
4.3Reiniging van de ovenruimte246
4.4Vapor Clean (enkel op sommige modellen)249
4.5Pyrolyse (enkel op sommige modellen)252
4.6Buitengewoon onderhoud255
5Installatie257
5.1Elektrische aansluiting257
5.2Plaatsing258
We raden aan deze handleiding aandachtig door te lezen, omdat ze alle aanwijzingen
bevat om de esthetische en functionele kwaliteiten van het apparaat te behouden.
Raadpleeg de website voor verdere informatie over dit product: www.smeg.com
VERTALING VAN DE OORSPRONKELIJKE GEBRUIKSAANWIJZING
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SFP6401TB |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 36800 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.09 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Automatisk avstängning: | Ja |
| Självrengörande: | Ja |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Belysningsplats: | Sida |
| Timerlägen: | End cooking time, Timer |
| Innermått (B x D x H): | 460 x 425 x 360 mm |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Vikt inkl. förpackning: | 40500 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Ugnens nettokapacitet: | 70 l |
| Cool dörr: | Ja |
| Rengöringstyp: | Pyrolytisk |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Metall |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 568 mm |
| Installationsfack, djup: | 560 mm |
| Installationsfack, höjd: | 585 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Grill styrka: | 1800 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Typ av timer: | Digital |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 70 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Interiör material: | Emalj |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Bröd & deg göra program: | Jäsning |
| Handtagets färg: | Svart |
| Antal tillagningsprogram: | 10 |
| Ugnens matlagningsmetod: | Termoventilerad |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Bottenvärme: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 4 |
| Brödbakningsförmåga: | Ja |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Temperatur, ugnslucka (max): | 50 ° C |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 560 mm |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SFP6401TB ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026