Smeg SO6101S2B3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SO6101S2B3 (41 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 21 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 2 recensioner. Har du en fråga om Smeg SO6101S2B3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/41

PRECAUTIONS - 47914779946/B
e
PRECAUTIONS47
General safety instructions47
Appliance purpose51
This user manual51
Manufacturer’s liability51
Identification plate51
Disposal51
Information for European Control Bodies51
Energy efficiency technical data52
To save energy 52
Light sources52
How to read the user manual52
DESCRIPTION53
General description53
Control panel54
Other parts54
Accessories55
Advantages of assisted steam cooking55
USE56
Preliminary operations56
Using the accessories56
Digital programmer56
Using the oven57
Steam-assisted cooking60
Cooking advice64
Mini guide to accessories65
Discover the recipes65
Information for Supervisory Bodies65
Special functions66
Settings69
CLEANING AND MAINTENANCE72
Cleaning the appliance72
Cleaning the door72
Cleaning the oven cavity73
Special cleaning functions74
Vapor Clean (on some models only)74
Pyrolytic (on some models only)76
Cleaning the water circuit77
Extraordinary maintenance81
INSTALLATION82
Electrical connection82
Positioning82
We advise you to read this manual carefully, which contains all the instructions for maintaining the
appliance’s aesthetic and functional qualities. For further information on the product: www.smeg.com
PRECAUTIONS
General safety instructions
Risk of personal injury
•ATTENTION: during use, the
appliance and its accessible
parts become very hot.
Children must be kept away
from the appliance.
•ATTENTION: during use, the
appliance and its accessible
parts become very hot. Never
touch the heating elements
during use.
•Protect your hands by wearing
oven gloves when moving food
inside the oven.
•Never try to put out a fire or
flames with water: turn off the
appliance and smother the
flames with a fire blanket or
other appropriate cover.
•This appliance may be used by
children aged at least 8 and by
people of reduced physical,
sensory or mental capacity, or
lacking in experience in the use
of electrical appliances,
provided that they are
supervised or instructed by
adults who are responsible for
their safety.
•Children must not play with the
appliance.
•Keep children under the age of
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SO6101S2B3 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 34800 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 592 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Förpackningens bredd: | 645 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Vattentankens kapacitet: | 0.8 l |
| Självrengörande: | Ja |
| Konvektionskraft: | 2000 W |
| Ursprungsland: | Italien |
| Antal hyllor: | 5 galler |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Belysningsplats: | Sida |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Innermått (B x D x H): | 470 x 401 x 353 mm |
| Maximal temperatur (konventionell): | 280 ° C |
| Minsta säkringsskydd: | 13 A |
| Bakplåt: | Ja |
| Lägsta temperatur (konvektion): | 30 ° C |
| Avkalkningsfunktion: | Ja |
| Vattenkapacitet: | Kall |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 38600 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens nettokapacitet: | 68 l |
| Intrastat-kod: | 85166080 |
| Antal nivåer: | 5 |
| Rengöringstyp: | Ånga |
| Dörrmaterial: | Glass, Metal |
| AC-inspänning: | 230 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Material, hölje: | Metall |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 / 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Hyllor material: | Krom |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till G |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 500 mm |
| Installationsfack, höjd: | 583 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Grill styrka: | 1800 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Front / Top front |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Dörröppningsvinkel: | 90 ° |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 78 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Nej |
| Antal galler: | 1 |
| Installationsfack, höjd (min): | 583 mm |
| Normalkokning: | Ja |
| Interiör material: | Emaljerad stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Receptbok: | Nej |
| Tullens varukod, tulltaxa (TARIC): | 85166080 |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Handtagets färg: | Svart |
| Automatisk öppning av dörr: | Nej |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Ugnens matlagningsmetod: | Kombiångugn |
| Bakplåt 1, djup: | 50 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Knoppar färg: | Svart |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Nej |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Nedre uppvärmning + Konvektion (enkelt läge): | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Typ av grill: | Grill med varierbar hastighet |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Infällbara vred: | Nej |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Nej |
| Handtag material: | Metall |
| Trågens material: | Emaljerad |
| Monteringsutrymme, bredd (min): | 560 mm |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
| Kontrollpanelens material: | Glas |
| Polystyrenförpackningens vikt (ESP/EPP): | 1344 g |
| Kartongförpackningens vikt: | 869 g |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Lampans form: | Torg |
| Kollektion: | Linea |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SO6101S2B3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026