Smeg SO4102S3B3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SO4102S3B3 (46 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SO4102S3B3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/46

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ - 391477B186/A
g
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ3
Γενικέςπροειδοποιήσειςγιατηνασφάλεια3
Χρησιμότητατηςσυσκευής7
Τοπαρόνεγχειρίδιοχρήσης8
Ευθύνεςτουκατασκευαστή8
Ετικέτααναγνώρισης8
Απόρριψη8
ΕνδείξειςγιατουςΕυρωπαϊκούςΦορείςΕλέγχου
8
Τεχνικάστοιχείαενεργειακήςαπόδοσης8
Γιαεξοικονόμησηενέργειας 9
Πηγέςφωτός9
Πώςναδιαβάσετετοεγχειρίδιοχρήσης9
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ10
Γενικήπεριγραφή10
Πίνακαςελέγχου10
Άλλαμέρη11
Αξεσουάρ11
Προαιρετικάαξεσουάρ (αγοράζονταιχωριστά)
12
Πλεονεκτήματατουμαγειρέματοςστονατμό12
ΧΡΗΣΗ13
Προκαταρκτικέςενέργειες13
Χρήσητωνεξαρτημάτων13
Ψηφιακόςπρογραμματιστής14
Πρώτηχρήση14
Χρήσητουφούρνου16
Συμβουλέςψησίματος26
Μικρόςοδηγόςτωναξεσουάρ27
Δείτετιςσυνταγές27
ΕνδείξειςγιαΕποπτικέςΑρχές28
Ειδικάπρογράμματα28
Δευτερεύουσεςλειτουργίες33
Ρυθμίσεις34
Περισσότερεςρυθμίσεις37
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣΚΑΙΣΥΝΤΗΡΗΣΗ37
Καθαρισμόςτηςσυσκευής37
Καθαρισμόςπόρτας38
Καθαρισμόςτουθαλάμουμαγειρέματος40
Ειδικέςλειτουργίεςκαθαρισμού41
Vapor Clean (μόνοσεορισμέναμοντέλα)41
Αφαλάτωση44
Καθαρισμόςδοχείουνερούκαι υδραυλικού
κυκλώματος48
Έκτακτησυντήρηση49
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ50
Σύνδεσηστοηλεκτρικόδίκτυο50
Τοποθέτηση51
Διαβάστετοπαρόνεγχειρίδιο, τοοποίοπαρέχειόλεςτιςοδηγίεςγιατησωστήλειτουργίακαι
συντήρησητουφούρνου. Γιαπερισσότερεςπληροφορίεςσχετικάμετοπροϊόν:
www.smeg.com
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
Γενικέςπροειδοποιήσειςγια
τηνασφάλεια
Βλάβεςσεπρόσωπα
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: ταμικράπαιδιά
πρέπειναμένουνμακριά.
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: μηναγγίζετετα
θερμαντικάστοιχείακατά τη
χρήση.
•Προστατέψτε ταχέριασαςμε
θερμικά
γάντιαόταν
χειρίζεστετρόφιμαμέσαστο
χώρομαγειρέματος.
•Μην επιχειρήσετε ποτέ να
σβήσειφλόγα/φωτιάμε
νερό: απενεργοποιήστετη
συσκευήκαικαλύψτετην
φλόγαμεένακαπάκιή μια
κουβέρτα.
•Αυτή η συσκευή μπορεί να
χρησιμοποιηθείαπόπαιδιά
ηλικίαςάνωτων 8 ετώνκαι
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SO4102S3B3 |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 33000 g |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 548 mm |
| Höjd: | 450 mm |
| Grill: | Ja |
| Sladdlängd: | 1.15 m |
| Ångkokning: | Ja |
| Antal lampor: | 1 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Energiförbrukning (konventionell): | - kWh |
| Ugnsstorlek: | Liten |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 250 ° C |
| Självrengörande: | Ja |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Röra |
| Vikt inkl. förpackning: | 36600 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Ugnens nettokapacitet: | 41 l |
| Dörrmaterial: | Glas |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Ja |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till D |
| Installationsfack, bredd: | - mm |
| Installationsfack, djup: | - mm |
| Installationsfack, höjd: | - mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Barnsäkert: | Ja |
| Lampor: | 40 W |
| Grill styrka: | 1800 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Manöverplats: | Framsida |
| Klocka: | Ja |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 41 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | - kWh |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Ugnens matlagningsmetod: | Kombiångugn |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Antal äggklockor: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SO4102S3B3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026