Smeg SO6102TB3 Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg SO6102TB3 (9 sidor) i kategorin Ugn. Guiden har ansetts hjälpsam av 19 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om Smeg SO6102TB3 eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/9

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ - 391477B621/A
g
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ3
Γενικέςπροειδοποιήσειςγιατηνασφάλεια3
Οδηγίεςγιατησυσκευή7
Χρησιμότητατηςσυσκευής7
Τοπαρόνεγχειρίδιοχρήσης8
Ευθύνεςτουκατασκευαστή8
Ετικέτααναγνώρισης8
Απόρριψη8
ΕνδείξειςγιατουςΕυρωπαϊκούςΦορείςΕλέγχου
8
Τεχνικάστοιχείαενεργειακήςαπόδοσης9
Γιαεξοικονόμησηενέργειας 9
Πληροφορίεςγιατηνκατανάλωσηενέργειαςσε
κατάστασηεκτόςλειτουργίας/σεαναμονή9
Πηγέςφωτός9
Πώςναδιαβάσετε
το εγχειρίδιο χρήσης9
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ10
Γενικήπεριγραφή10
ΠίνακαςΕλέγχου10
Άλλαμέρη11
Αξεσουάρ11
Προαιρετικάαξεσουάρ (αγοράζονταιχωριστά)
11
ΧΡΗΣΗ12
Προκαταρκτικέςενέργειες12
Χρήσητωνεξαρτημάτων12
Ψηφιακόςπρογραμματιστής13
Πρώτηχρήση13
Συμβουλέςψησίματος19
Μίνιοδηγόςγιατααξεσουάρ20
Δείτετιςσυνταγές20
ΕνδείξειςγιαΕποπτικέςΑρχές20
Ειδικέςλειτουργίες21
Δευτερεύουσεςλειτουργίες25
Ρυθμίσεις26
Περισσότερεςρυθμίσεις29
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣΚΑΙΣΥΝΤΗΡΗΣΗ29
Καθαρισμόςτηςσυσκευής29
Καθαρισμόςπόρτας29
Καθαρισμόςτουθαλάμουμαγειρέματος31
Ειδικέςλειτουργίες32
Vapor Clean (μόνοσεορισμέναμοντέλα)32
Πυρόλυση (μόνοσεορισμέναμοντέλα)34
Έκτακτησυντήρηση35
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ36
Σύνδεσηστοηλεκτρικόδίκτυο36
Τοποθέτηση37
Διαβάστετοπαρόνεγχειρίδιο, τοοποίοπαρέχειόλεςτιςοδηγίεςγιατησωστήλειτουργίακαι
συντήρησητουφούρνου. Γιαπερισσότερεςπληροφορίεςσχετικάμετοπροϊόν:
www.smeg.com
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
Γενικέςπροειδοποιήσειςγια
τηνασφάλεια
Βλάβεςσεπρόσωπα
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: ταμικράπαιδιά
πρέπειναμένουνμακριά.
•ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτήησυσκευή
καιταπροσβάσιμαμέρητης
ζεσταίνονταιπολύκατά τη
χρήση: μηναγγίζετετα
θερμαντικάστοιχείακατά τη
χρήση.
•Προστατέψτε ταχέριασαςμε
θερμικά
γάντιαόταν
χειρίζεστετρόφιμαμέσαστο
χώρομαγειρέματος.
•Μην επιχειρήσετε ποτέ να
σβήσειφλόγα/φωτιάμε
νερό: απενεργοποιήστετη
συσκευήκαικαλύψτετην
φλόγαμεένακαπάκιή μια
κουβέρτα.
•Αυτή η συσκευή μπορεί να
χρησιμοποιηθείαπόπαιδιά
ηλικίαςάνωτων 8 ετώνκαι
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | Ugn |
| Modell: | SO6102TB3 |
| Enhetsplacering: | Vrijstaand |
| Typ av operation: | Rotary, Touch |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Dörrgångjärn: | Links |
| Inbyggd display: | Ja |
| Vikt: | 66000 g |
| Bredd: | 600 mm |
| Djup: | 580 mm |
| Höjd: | 850 mm |
| Grill: | Ja |
| Typ av laddare: | Voorbelading |
| Dörrfärg: | Zwart |
| Trummaterial: | Roestvrijstaal |
| Sladdlängd: | 1.5 m |
| Trumminnehåll: | 62 l |
| Fördröjd starttimer: | Ja |
| Startfördröjning: | 24 uur |
| Indikering av återstående tid: | Ja |
| Barnlås: | Ja |
| Energie-efficiëntieklasse: | C |
| Förpackningens vikt: | 68000 g |
| Förpackningens bredd: | 650 mm |
| Djuppackning: | 600 mm |
| Förpackningshöjd: | 890 mm |
| Typ av klocka: | Elektronisk |
| Konvektionsmatlagning: | Ja |
| Ångkokning: | Nej |
| Antal lampor: | 2 lamp(or) |
| Antal ugnar: | 1 |
| Vattenförbrukning per cykel: | 51 l |
| Centrifuger läkemedelsklass: | B |
| Ljudnivå (tvätt): | - dB |
| Övervakning av lödderskum: | Ja |
| Obalans kontrollsystem: | Ja |
| Justerbar centrifughastighet: | Ja |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1400 RPM |
| Energiförbrukning (konventionell): | 1.15 kWh |
| Energieffektivitetsindex (EEI): | 81 |
| Ugnsstorlek: | Medium |
| Ugnens termostatområde: | 30 - 280 ° C |
| Självrengörande: | Nej |
| Bulleremissionsklass: | D |
| Lägg till klädfunktion (paus): | Ja |
| Ljudnivå under centrifugering: | 81 dB |
| Närfältskommunikation (NFC): | Ja |
| Antal tvättprogram: | 16 |
| Energiförbrukning per 100 cykler: | 68 kWu |
| Ursprungsland: | Italien |
| Översvämningsskydd: | Ja |
| AquaStop-funktion: | Ja |
| Justerbar temperatur: | Ja |
| Antal bakplåtar: | 1 |
| Belysningsplats: | Sida |
| Fjärrstöd för smartphone: | Ja |
| Timerlägen: | Cooking time, End cooking time, Timer |
| Styr appar som stöds: | Hoover Wizard |
| Maximal temperatur (konvektion): | 280 ° C |
| Nominell kapacitet: | 10 kg |
| AC-ingångsspänning: | 220-240 V |
| Energieffektivitetsskala: | A tot G |
| Minsta säkringsskydd: | 13 A |
| Bakplåt: | Ja |
| Wasprogramma's: | Cold, Cotton, Daily care, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Pre-wash, Quick, Quick 14min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Sport |
| Produktens färg: | Svart |
| Skärmtyp: | LCD |
| Kontrolltyp: | Rotations- |
| Låddjup: | 680 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 38400 g |
| Ugnstyp: | Elektrisk ugn |
| Eco-läge: | Ja |
| Typ av strömkontakt: | Utan stickkontakt |
| Ugnens nettokapacitet: | 68 l |
| Intrastat-kod: | 85166080 |
| Cool dörr: | Ja |
| Dörrmaterial: | Glass, Metal |
| AC-inspänning: | 230 V |
| Lamptyp: | halogen |
| Apparatens placering: | Inbyggd |
| Växelström Frekvens: | 50 / 60 hz |
| Återuppvärmningsfunktion: | Nej |
| Gångjärnssida: | Ned |
| Energieffektivitetsskalning: | A+++ till G |
| Ström: | 13 A |
| Installationsfack, bredd: | 560 mm |
| Installationsfack, djup: | 490 mm |
| Installationsfack, höjd: | 583 mm |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Harmonized System (HS)-kod: | 851660 |
| Lampor: | 40 W |
| Ansluten effekt: | 3000 W |
| Inbyggd lampa: | Ja |
| Maximal kabelförlust med anslutning: | Ja |
| Klocka: | Ja |
| Typ av timer: | Digital |
| Precisionspenna: | Ja |
| Dörröppningsvinkel: | 90 ° |
| Totalt ugn (er) invändig kapacitet: | 79 l |
| Totalt ugn: | 3000 W |
| Ugnström: | 3000 W |
| Topp och undervärme: | Ja |
| Upptiningsfunktion i ugnen: | Ja |
| Antal galler: | 1 |
| Interiör material: | Emaljerad stål |
| Energiförbrukning (påtvingad konvektion): | 0.68 kWh |
| Receptbok: | Nej |
| Mikrovågsugnsfunktion: | Nej |
| Hålla sig varm funktion: | Ja |
| Wi-Fi-styrning: | Nej |
| Antal tillagningsprogram: | 10 |
| Ugnens matlagningsmetod: | Termoventilerad |
| Teleskopskena ingår: | Ja |
| Bakplåt 1, djup: | 20 mm |
| Ugnens dörröppning: | Nedfällbar öppning |
| Mjukstängande lucka: | Ja |
| Grillgaller ingår: | Ja |
| Bottenvärme: | Ja |
| Grill, hela ytan: | Ja |
| Löstagbar ugnslucka: | Ja |
| Antal glaspaneler dörr: | 3 |
| Stektermometer: | Nej |
| Klar larm: | Ja |
| Topp, botten och fläkt: | Ja |
| Brödbakningsförmåga: | Nej |
| Lampa 2, effekt: | 40 W |
| Effekt, undre värmare: | 1200 W |
| Pizzatillagningsfunktion: | Ja |
| Övervärme, undervärme, fläkt + varmluft (turboläge): | Ja |
| Löstagbart glas i ugnsluckan: | Ja |
| Trågens material: | Emaljerad |
| Energiförbrukning (forcerad konvektion): | 2.45 MJ |
| Polystyrenförpackningens vikt (ESP/EPP): | 1348 g |
| Kartongförpackningens vikt: | 885 g |
| Grillning med öppen lucka: | Nej |
| Grillning med stängd lucka: | Ja |
| Bakplåt 2, djup: | 40 mm |
| Antal äggklockor: | 1 |
| Antal end cooking-timers: | 1 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg SO6102TB3 ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Ugn Smeg Manualer
17 Februari 2026
15 Februari 2026
11 Februari 2026
31 Januari 2026
12 Oktober 2025
12 Oktober 2025
11 Oktober 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
20 Augusti 2025
Ugn Manualer
Nyaste Ugn Manualer
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026