Asus VP249QGR Bruksanvisning
Läs gratis den bruksanvisning för Asus VP249QGR (38 sidor) i kategorin Övervaka. Guiden har ansetts hjälpsam av 27 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.8 stjärnor baserat på 3 recensioner. Har du en fråga om Asus VP249QGR eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/38

VP249-serie
LCD-monitor
Gebruikshandleiding
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Asus |
| Kategori: | Övervaka |
| Modell: | VP249QGR |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Vikt: | 11000 g |
| Bredd: | 275 mm |
| Djup: | 255 mm |
| Höjd: | 455.5 mm |
| Förpackningens bredd: | 599 mm |
| Husmaterial: | Polypropyleen (PP) |
| LED-indikatorer: | Stroom |
| På / Av knapp: | Ja |
| Skärm diagonal: | 23.8 " |
| Upplösning: | 1920 x 1080 pixlar |
| Pekskärm: | Nej |
| Anslutningsteknik: | Bedraad |
| Skärmform: | Platt |
| Antal färger: | 16,78 miljoner färger |
| Antal HDMI-portar: | 1 |
| DVI-port: | Nej |
| Inbyggda högtalare: | Ja |
| Genomsnittlig effekt: | 100 W |
| Certifiering: | BSMI, CB, CCC, CE, CEL level , CU, ErP, FCC, KCC, PSB, UL/cUL, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, TUV Flicker-free , KC , eStandby, TUV Low Blue Light |
| HDCP: | Ja |
| HDMI: | Ja |
| Kontrastförhållande (dynamisk): | 100000000:1 |
| Inbyggd kamera: | Nej |
| Energieffektivitetsklass (SDR): | F |
| Vikt (med stativ): | 3560 g |
| AMD FreeSync: | Ja |
| NVIDIA G-SYNC: | Nej |
| Equalizerinställningar: | Ja |
| Rekommenderad användning: | Luidsprekerset |
| Impedans: | 6 Ohm |
| Ramlös design: | Ja |
| Ljudutgångskanaler: | 1.0 kanalen |
| Högtalarplacering: | Vloer |
| Antal förare: | 1 |
| Bashögtalare: | Ja |
| Diameter drivrutin subwoofer (imperiaal): | 1 " |
| Frekvensomfång: | 55 - 20000 Hz |
| Inbyggd USB-hubb: | Nej |
| Stöd för VESA Adaptive Sync: | Ja |
| Basreflex: | Ja |
| Mikrofonkänslighet: | -50 dB |
| Typ av högtalare: | 2-weg |
| Total harmonisk distorsion (THD): | 1 procent |
| Förstärkare: | Ingebouwd |
| Diameter woofer: | 8 " |
| XLR in: | Ja |
| Tweeter: | Ja |
| Strömförbrukning (typiskt): | 70 W |
| Crossover frekvens: | 4000 Hz |
| Lutningsvinkel: | -5 - 20 ° |
| Produktens färg: | Svart |
| HD-typ: | Full HD |
| Betraktningsvinkel (horisontell): | 178 ° |
| Lutningsjustering: | Ja |
| Hörlursutgång: | Nej |
| Antal displayportar: | 1 |
| Bredd (utan stativ): | 540.5 mm |
| Höjd (utan stativ): | 325.24 mm |
| Vikt (utan stativ): | 3070 g |
| Bredd (med stativ): | 540.5 mm |
| Djup (med stativ): | 204.42 mm |
| Höjd (med stativ): | 389.34 mm |
| Skärmtyp: | LED |
| VESA-fäste: | Ja |
| Låddjup: | 136 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 5800 g |
| Uteffekt (RMS): | 4 W |
| Djup (utan stativ): | 51.67 mm |
| Paneltyp: | IPS |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar: | 22 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar: | - kWh |
| Strömförbrukning (vanlig): | 21.7 W |
| Hållbarhetscertifiering: | RoHS |
| AC-inspänning: | 100 - 240 V |
| 3D kompatibilitet: | Nej |
| Kabel inkluderad: | AC |
| Strömingång: | Ja |
| Växelström Frekvens: | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 0.3 W |
| Kontrastförhållande (medel): | 1000:1 |
| Native bildförhållande: | 16:9 |
| Max uppdateringsfrekvens: | 144 hz |
| Produktvikt (oz): | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning: | Kensington |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.2 W |
| Positionering på marknaden: | Spela |
| Svarstid (medel): | 4 ms |
| Ljusstyrka (normal): | 250 cd/m² |
| Synfältsvinkel (vertikal): | 178 ° |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten: | 1 |
| Inbyggd TV mottagare: | Nej |
| Gränsssnitt för panelmontering: | 100 x 100 mm |
| Horisontell avsökningsfrekvens: | 30 - 180 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens: | 48 - 144 hz |
| Antal talare: | 2 |
| Bildpunktavstånd: | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Ljudanslutning: | Ja |
| Bildstorlek horisontalt: | 527.04 mm |
| Bildstorlek vertikalt: | 296.46 mm |
| Höjdjustering: | Nej |
| Flimmerfriteknik: | Ja |
| Låg blåljus-teknik: | Ja |
| NTSC-täckning (typisk): | 72 % |
| Skärmytskikt: | Mätt |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Asus VP249QGR ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
Övervaka Asus Manualer
8 April 2025
12 Mars 2025
5 Mars 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
27 Februari 2025
29 Januari 2025
Övervaka Manualer
Nyaste Övervaka Manualer
9 April 2025
9 April 2025
8 April 2025
7 April 2025
5 April 2025
5 April 2025
4 April 2025
4 April 2025
2 April 2025
2 April 2025