StarTech.com ST121HD20L Bruksanvisning
StarTech.com AV extender ST121HD20L
Läs gratis den bruksanvisning för StarTech.com ST121HD20L (2 sidor) i kategorin AV extender. Guiden har ansetts hjälpsam av 27 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.0 stjärnor baserat på 4 recensioner. Har du en fråga om StarTech.com ST121HD20L eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/2

Quick-Start Guide
To view manuals, FAQs, videos, drivers, downloads, technical drawings, and more, visit www.startech.com/support.
Manual Revision: August 12, 2019
Product Diagram (ST121HD20L)
Transmitter and Receiver Front View
ComponentFunction
Transmitter and Receiver
1Power LED Indicator
• Solid green when the Universal Power Adapter
is connected
Transmitter
2Link LED Indicator
• Solid green when the HDMI Source Device is
connected
Receiver
2Link LED Indicator
• Solid green when the CAT6 Cable is connected
and the HDMI Source Device Video Signal is
active
Transmitter and Receiver Rear View
HDMI over CAT6 Extender | 4K 60Hz
PortFunction
Transmitter and Receiver
3DC IN Ports
• Power the Transmitter and Receiver
• Secure the Universal Power Adapters into the
DC IN Ports by inserting the Barrel Connectors
on the Universal Power Adapters and turning
the Screw Locks clockwise
4
HDMI IN and OUT
Ports
• Connect an HDMI Source and HDMI Display
Device
5IR TX and RX Ports
• Connect the IR (Infrared) Blasters and
Receivers to control the HDMI Source and
HDMI Display Device from the Transmitter or
Receiver
• Bi-directional to support dierent IR
congurations
6
RS-232 Extension
Ports
• Connect any Serial Device to extend the signal
over CAT6 Cable
7RJ45 Ports
• Connect the CAT6 Cable to extend the signal
from the Source Device to the HDMI Display
Device
Requirements
For the latest requirements and to view the full User Manual, please visit
www.startech.com/ST121HD20L.
• HDMI Source Device x 1
• HDMI Display Device x 1
• CAT6 Cable x 1
• (Optional) Surface for Mounting x 1
Installation
Installing the HDMI Transmitter and Receiver
1. Position the Transmitter near the HDMI Source Device.
2. Connect an HDMI Cable to the HDMI Source Device andto the HDMI IN Port on
the back of the HDMI Transmitter.
4
5
67
12
3
Produktspecifikationer
| Varumärke: | StarTech.com |
| Kategori: | AV extender |
| Modell: | ST121HD20L |
| Vikt: | 271 g |
| Bredd: | 111 mm |
| Djup: | 76 mm |
| Höjd: | 26 mm |
| Förpackningens bredd: | 248 mm |
| LED-indikatorer: | Link, Power |
| Maximal upplösning: | 3840 x 2160 pixlar |
| Snabbstartsguide: | Ja |
| HDCP: | Ja |
| Material: | Metall |
| Grafikupplösningar som stöds: | 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Modell: | Sändare och mottagare för AV-utrustning |
| Uteffekt: | 2 A |
| Ljudutgångskanaler: | 7.1 kanaler |
| RJ-45 utgångsportar: | 1 |
| HDCP-version: | 1.4/2.2 |
| Monteringsfästen ingår: | Ja |
| Antal HDMI-utgångar: | 1 |
| RJ-45 ingångsportar: | 1 |
| Driftspänning: | 5 V |
| Kabeltyper som stöds: | Cat6 |
| Egenskaper: | 1 |
| Produktens färg: | Svart |
| Låddjup: | 185 mm |
| Vikt inkl. förpackning: | 1424 g |
| Ytterförpackningens höjd: | 280 mm |
| Produkter per ytterförpackning: | 10 styck |
| Ytterförpackningens längd: | 420 mm |
| Ytterförpackningens bredd: | 520 mm |
| Typ av strömkontakt: | Typ M |
| Temperatur vid drift: | -5 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring): | -15 - 55 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet: | 0 - 95 % |
| Extern strömadapter: | Ja |
| Seriella portar: | 2 |
| AC-inspänning: | 110 - 240 V |
| Kabel inkluderad: | LAN (RJ-45) |
| Anslutningsteknologi: | Kabel |
| Likströmsingång: | Ja |
| AC-adapter inkluderad: | Ja |
| Max uppdateringsfrekvens: | 60 hz |
| Kretsar: | Norelsys NS 5730, NS5731 |
| Maximal överföringshastighet avstånd: | 140 m |
| Fjärrstyrd IR-utgång: | 2 |
| HDMI-in: | 1 |
| Typer av nätkontakter som ingår: | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Fjärrstyrd (IR) ingång: | 2 |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med StarTech.com ST121HD20L ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
AV extender StarTech.com Manualer
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
2 Januari 2025
AV extender Manualer
Nyaste AV extender Manualer
8 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
1 April 2025
26 Februari 2025
25 Februari 2025
20 Februari 2025
20 Februari 2025