Smeg LB2T70ES Bruksanvisning
Smeg tvättmaskin LB2T70ES
Läs gratis den bruksanvisning för Smeg LB2T70ES (1 sidor) i kategorin tvättmaskin. Guiden har ansetts hjälpsam av 26 personer och har ett genomsnittsbetyg på 4.2 stjärnor baserat på 6 recensioner. Har du en fråga om Smeg LB2T70ES eller vill du ställa frågor till andra användare av produkten? Ställ en fråga
Sida 1/1

Product Information Sheet
COMMISSION DELEGATED REGULATION (EU) 2019/2014
Supplier's name or trademark: SMEG
Supplier’s address: Via Leonardo da Vinci, 4 42016 Guastalla (RE) - Italy
Model identifier: LB2T70ES
General product parameters:
ParameterValueParameterValue
Rated capacity (kg)7Dimensions in cm
Height85
Width60
Depth53
EEIw69.0Energy Efficiency ClassC
Washing efficiency index1.040Rinsing effectiveness (g/kg)5.0
Energy consumption in kWh
per cycle, based on the eco
40-60 programme. Actual
energy consumption will
depend on how the
appliance is used.
0.594
Water consumption in litre per
cycle, based on the eco 40-60
programme. Actual water
consumption will depend on how
the appliance is used and on the
hardness of the water.
45
Maximum temperature
inside the treated textile (°C)
Rated capacity43
——Half31
Quarter23
Spin speed (rpm)
Rated capacity1000
Spin-drying efficiency classCHalf1000
Quarter1000
Programme duration (h:min)
Rated capacity3:28
——Half2:42
Quarter2:42
Airborne acoustical noise
emissions in the spinning
phase (a) (dB(A) re 1 pW)
73 Airborne acoustical noise emission
class (spinning phase)B
Off-mode (W)0.50Standby mode (W)1.00
Delay start (W) (if applicable)4.00Networked standby (W) (if
applicable) —
Minimum duration of the guarantee: 24 months
This product has been designed to release silver ions during the washing cycle: FALSE
Additional information:
Weblink to the supplier’s website, where the information in point 9 of Annex II to Commission Regulation (EU) 2019/2023 (1) is found:
https://www.smeg.com/services/customer-service
Page 1 / 1
Produktspecifikationer
| Varumärke: | Smeg |
| Kategori: | tvättmaskin |
| Modell: | LB2T70ES |
| Färg på produkten: | Zwart |
| Inbyggd display: | Ja |
| Bredd: | 597 mm |
| Djup: | 527 mm |
| Höjd: | 845 mm |
| Sladdlängd: | 1.6 m |
| Förpackningens bredd: | 130 mm |
| Djuppackning: | 60 mm |
| Förpackningshöjd: | 155 mm |
| Snäll: | AV-zender & ontvanger |
| Användarmanual: | Ja |
| Ljudnivå (tvätt): | 50 dB |
| Maximal centrifugeringshastighet: | 1000 RPM |
| LED-indikatorer: | Ja |
| På / Av knapp: | Ja |
| Cykeltid (max): | 240 min |
| Antal tvättprogram: | 15 |
| Energiförbrukning per 100 cykler: | 59 kWh |
| Anslutningsteknik: | Draadloos |
| Maximal upplösning: | - Pixels |
| Ljudsystem: | Stereo |
| Tvättprogram: | Hygiene/anti-allergy, Cold, Cotton, Eco, Hand, Wool, Jeans/denim, Mix, Quick, Sport, Rinse & spin |
| Justerbar temperatur: | Ja |
| Minsta centrifugeringshastighet: | 400 RPM |
| Ljudingångar: | 3.5mm |
| Ljudutgång: | 3.5mm |
| Modulation: | GFSK |
| Förvaringstemperatur: | -20 - 70 °C |
| Frekvens: | 2400 MHz |
| Dörrdiameter: | 330 mm |
| Mottagare mått (B x D x H): | 61 x 51 x 12 mm |
| Driftspänning: | 5 V |
| Nominell kapacitet: | 7 kg |
| Maximal-räckvidd: | 40 m |
| AC-ingångsspänning: | 100 - 240 V |
| AC-ingångsfrekvens: | 50 - 60 Hz |
| Drifttemperatur (TT): | 0 - 50 °C |
| Mottagarens vikt: | 20 g |
| Sändarens mått (BxDxH): | 61 x 51 x 12 mm |
| Sändarens vikt: | 20 g |
| Invändigt material: | Polypropylen |
| Produktens färg: | Vit |
| Skärmtyp: | LED |
| Kontrolltyp: | Buttons, Rotary |
| AC-inspänning: | 220 - 240 V |
| Energiklass: | C |
| Apparatens placering: | Fristående |
| Växelström Frekvens: | 50 hz |
| Gångjärnssida: | Vänster |
| Energieffektivitetsskalning: | A till G |
| Bulleremission, klass: | B |
| Laddning: | Frontmatad |
| Strömväxlingsteknik: | Ja |
| Drum volym: | 50 l |
| Dörr färg: | Svart |
| Fördröjd start timer: | Ja |
| Centrifugering klass: | C |
| Ljudnivå (spinn): | 73 dB |
| Fördröjd start: | 23 h |
| Justerbar centrifugeringshastighet: | Ja |
| Cykeltid (snabb-programmet): | 15 min |
| Energiförbrukning vid tvätt: | 0.76 kWh |
| Barnsäkert: | Ja |
| Strömförbrukning i vänteläge: | 1 W |
| Ansluten effekt: | 2200 W |
| Lastbalansering systemet: | Ja |
| Skumkontrollssystem: | Ja |
| Restfukt: | 62 % |
| Material, trumma: | Rostfritt stål |
| Strömförbrukning i avslaget läge: | 0.5 W |
| Dörröppningsvinkel: | 160 ° |
| Av- och på-knapp: | Ja |
| Överfyllnadsskydd: | Ja |
| Högsta tvättemperatur: | 90 ° C |
Behöver du hjälp?
Om du behöver hjälp med Smeg LB2T70ES ställ en fråga nedan och andra användare kommer att svara dig
tvättmaskin Smeg Manualer
11 Oktober 2025
6 Juli 2025
6 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
5 Juli 2025
4 Juli 2025
6 Juni 2025
1 April 2025
10 Mars 2025
tvättmaskin Manualer
Nyaste tvättmaskin Manualer
3 April 2026
3 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
2 April 2026
1 April 2026
1 April 2026
1 April 2026